Politika

Скупштина подржала ставове Владе РС о наметнутим одлукама

БАЊА ЛУКА - Народна скупштина Републике Српске подржала је синоћ ставове Владе РС о наметнутим одлукама високог представника у БиХ у области правосуђа и задужила је да предложи потребне измјене и допуне Закона о референдуму.


Скупштина је усвојила Владин закључак и подржала њене ставове, којима је у цјелости одбацила као неприхватљиве, неуставне и незаконите одлуке високог представника у БиХ од 14. децембра када је страним судијама и тужиоцима у Суду и Тужилаштву БиХ који раде на предметима ратних злочина продужио мандат за још три године, а онима који се баве предметима организованог криминала и корупције омогућио останак на функцији савјетника.

Закључак Владе РС, који садржи њене раније изражене ставове о наметнутим одлукама високог представника, у парламенту су подржала 62 посланика, осам посланика је било против, док је шест било уздржано.

Скупштина је усвојила и закључке Клубова посланика СНСД-а, ДНС-а и посланичке групе Социјалистичке партије /СП/, чиме је задужила Владу РС да предложи измјене и допуне Закона о референдуму, којим ће бити предвиђена рјешења у складу са европским стандардима и праксом за лично изјашњавање грађана.

Овим закључцима предвиђа се и да након обављених измјена и допуна Закона о референдуму, буде обављена расправа у парламенту о расписивању референдума и могућима референдумским питањима.

Народна скупштина РС затражиће од Централне изборне комисије БиХ да јој буду доступни бирачки спискови грађана по општинама у РС ради обезбјеђења услова за провођење референдума, наводи се у закључцима клубова посланика ове три странке.

За ове закључке гласало је 46 посланика, 30 посланика је било против и није било уздржаних.

Народна скупштина РС није прихватила закључке Клуба посланика СДС-а, којим се не прихватају одлуке Валентина Инцка и одређује да 31. март буде крајњи рок за провођење референдума у РС.

Према приједлогу СДС-а, било је планирано изјашњавање о одлукама наметнутим 14. децембра, став о приступању БиХ у НАТО у којем Србија не би била чланица и питање промјене Устава БиХ док траје мандат ОХР-а.

Није прихваћен ни закључак Клуба посланика ПДП-а, којим парламент задужује Владу РС да у року од 90 дана припреми све неопходне претпоставке и предложи Скупштини одлуку о расписивању референдума о независности РС.

Усвајањем закључака, који се односе на одлуке високог представника у БиХ Валентина Инцка од 14. децембра, завршена је 24. посебна сједница Народне скупштине РС.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog