Društvo

Сипа обезбјећује чак 19 "веома важних особа"

САРАЈЕВО- Умјесто садашњих 19 личности које обезбјеђује Државна агенција за истраге и заштиту и које имају ВИП статус БиХ, требало би да пратњу, односно обезбјеђење, има највише пет или шест функционера.


Тренутни број знатно оптерећује буџет и грађане БиХ, каже Слободан Шараба, замјеник предсједавајућег Заједничке комисије парламента БиХ за одбрану и безбједност.

Шараба је рекао да број ВИП личности треба да буде у складу са богатством једне земље.

"С обзиром на извјештај о раду СИПЕ за девет мјесеци ове године у коме се наводи да у БиХ постоји 19 важних људи који имају пратњу, сасвим је очигледно да ово представља знатне трошкове и да све иде преко леђа грађана. Ако треба да штедимо, зашто онда не бисмо штедјели и на овоме и смањили број заштићених лица", рекао је Шараба.

Подсјећајући да је буџетом БиХ предвиђено десет милона КМ за ову агенцију, Шараба је навео да се онда, вјероватно, милион марака односи на трошкове обезбјеђења ових личности.

Према његовим ријечима, нереално је да 20 људи и неколико аутомобила буде у пратњи једног функционера.

"С обзиром на специфичност послова које обављају, сматрам да ВИП статус треба да има предсједавајући Предсједништва БиХ, а не сви чланови, затим главни тужилац и предсједник Суда БиХ, предсједавајући Савјета министара БиХ и можда предсједавајући у Парламентарној скупштини БиХ", објаснио је Шараба.

Он сматра да је непотребно да сви министри у Савјету министара имају заштиту, односно обезбјеђење од стране СИПА.

Адем Хускић, члан Заједничке комисије парламента БиХ за одбрану и безбједност, такође сматра да је, у овом тренутку, број заштићених личности у БиХ превелик.

Предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједности Бранко Зрно рекао је да постоји проблем у томе што нико не жели да каже именом и презименом ко су заштићени људи иако се зна ко се штити, као што је случај са члановима Предсједништва БиХ и другим функционерима.

Према Закону о Државној агенцији за истраге и заштиту, заштићена лица су чланови Предсједништва БиХ Небојша Радмановић, Жељко Комшић и Харис Силајџић, предсједавајући Савјета министара Никола Шпирић, министри у Савјету министара, предсједавајући Дома народа и Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ Сулејман Тихић и Милорад Живковић.

На листи су и предсједник Суда БиХ Медџида Кресо, главни тужилац БиХ Милорад Барашин, страни званичници у посјети БиХ и друга лица по одлуци Савјета министара.

Када ситуација налаже, СИПА може пружити заштиту осталим члановима парламента БиХ, осталим судијама Суда БиХ, замјенику тужиоца и осталим тужиоцима Тужилаштва БиХ, лицима запосленим у институцијама БиХ, у дипломатским и конзуларним представништвима БиХ, те лицима у посјети БиХ.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog