Svijet

Израел: За злочине нек одговарају мали и немоћни као Србија

ТЕЛ АВИВ - Израел никада неће морати одговарати за злочине почињене у Гази током операције "Изливено олово" за разлику од малих земаља као што су Србија и Руанда, каже израелски адвокат Јирам Шефтел.


"Не свиђа ми се идеја да само државе као што су Србија и Руанда морају да одговорају пред Трибуналом у Хагу. Постоји много мржње против Србије, коју је она у много чему заслужила. Али то су мале државе у политичком смислу, а ко год почини такво или слично дјело у јачим државама тај никад неће бити доведен пред лице правде", каже Шефтел у интервјуу за руску медијску мрежу "Русија данас".

У међувремену, годину дана након израелске операције у Гази, Палестинци оплакују своје жртве. У овом рату погинуло је 1 400 Палестинаца и 13 Израелаца, подаци су израелских и палестинских група за људска права.

Па чак и сада посљедице тог рата међународна заједница не види, неки кажу да је то због двоструких стандарда када се оптужују одређене земље за ратне злочине.

Шефтел је био бранилац Џона Демјањука у Израелу који је оптужен за ратне злочине против Јевреја. У једном од најважнијих случајева у земљи Шефтел је убиједио судије да Демјањук није био стражар у нацистичком логору одговоран за убиство скоро 30 000 Јевреја у Другом свјетском рату.

Шефтел је контроверзна фигура у Израелу, али нико не оспорава његово познавање права и закона.

Исти став има и Љиљана Смајловић, некадашњи главни и одговорни уредник "Политике", која каже да је све само политика - моћне и јаке земље не одговарају за убиство, док мале плаћају цијену.

"Бојим се да земље које сарађују са међународним трибуналима то раде јер морају. Уколико то не ураде, онда неће моћи да се интегришу у шире заједнице у које припадају. Земље као што је Израел, које нико не може уцјењивати, имају подршку САД, не морају да сарађују, јер за њих нема довољно интреса и оне су недодирљиве”, каже Љиљана Смајловић.

Након распада Југославије током ратова деведесетих година прошлог вијека Београду су била потребна средства од Брисела за обнову. Осим милиона долара које је примила, Србија се сада нада да ће добити од ЕУ 300 милиона за рјешавање посљедица глобалне економске кризе.

Међутим, све то има своју цијену. Адвокат Горан Петронијевић сматра да је његов клијент Радован Караџић та цијена и да га је Београд испоручио да би се приближио Европи.

"Међународни кривични судови треба да постоје, али Хашки трибунал је неправедан. Тај суд не суди једнако свима који се пред њим појаве. Што се тиче Израела, та земља је повезана са САД, а Србија није. Америка већ годинама има монопол у овој области, ако кажу - `ти си крив` - онда си крив без обзира да ли је то истина или не", каже Петронијевић.

Међутим, притисак расте на Израел након што су УН објавиле извјештај Ричарда Голдстона у коме се наводи да су обје стране, укључујући израелску војску, починиле ратне злочине у Гази.

Већ годинама се апелује да се израелски официри суоче са судом. Бившег израелског премијера Аријела Шарона оптужили су Палестинци за масакр у Либану 2001. године.

Четири године касније, генералу Дорону Алмогу дојављено је да не излази из авиона који је слетио у Енглеску, јер је био издат налог за његово хапшење због ратних злочина које су његове снаге починиле у Гази почетком 2000. године.

До сада још ниједан Израелац није изашао пред суд, а да ли ће икада ико од њих доћи пред лице правде зависи, како од подршке САД, тако и од мишљења свијета да ли су се ти злочини заиста догодили или нису.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog