Društvo
Село Доњи Детлак крије стари манастир
ДЕРВЕНТА - На мјесту гдје се данас налази црква Светог Илије Пророка у селу Доњи Детлак код Дервенте откривена је локација манастира за који се претпоставља да датира из 1300. године.
Арехеолози Завода за заштиту културно–историјског и природног насљеђа Републике Српске из Бањe Луке су током истраживања пронашли остатке и предмете који упућују да се на том мјесту некада налазио манастир. Пронађене су пећине-испоснице монаха, надгробни споменик, те ћупови или амбарине који су служили као оставе за храну.
Археолог Милан Ђурђевић из Градишке рекао је да постоје многобројни материјални и писани докази који потврђују да се на мјесту садашње цркве налазио манастир.
Према његовим ријечима, манастир није био у низини поред ријеке, него на брдима изнад ријеке Укрине, гдје се на мјесном гробљу налазе очувани надгробни споменици из 16. вијека.
Постојање манастира веже се за доба владавине краља Милутина или нешто касније, у вријеме када су монаси морали да бјеже из Црне Горе и Херцеговине налазећи уточиште на просторима садашње Посавине.
У прилог томе свједочи и чињеница да већина породица које сада живе у Доњем Детлаку своје коријене вуку из Херцеговине и Црне Горе.
Постоје и шкрти записи о томе да је прије више од пола миленијума у Детлаку над ријеком Укрином постојао манастир. Ријеч је о Јеванђељу које је, наводно, рукописано у Детлаку 1509.године а чува се у Народној библиотеци у Букурешту. У њему је записано: "Ово Јеванђеље је писано у селу Детлак на ријеци Укрини."
Нејасно је којем је свецу манастир био посвећен. Неки стручњаци тврде да је ријеч о манастиру посвећеном Светом Николи, други да је ријеч о манастиру Светог Ђорђа.
Много прије археолошких истраживања локални свештеник Саво Тодоровић позвао је вјернике на обнову манастира Светог Николе који се, према његовим тврдњама, налазио испод садашњег православног храма.
Мјесна црква у Детлаку обновљена је тек прошле године, на стоту годишњицу постојања, а владика зворничко-тузлански Василије обавио је поновно освећење овог храма и прогласио га манастиром.
И мјештанин Перо Новић је много раније случајно уочио да се на једном каменом блоку виде урезани обриси неког лика. Археолози су потврдили да је камени блок дио давнашњег манастира.
Након чишћења и конзервације до сада пронађених остатака манастира радови на истраживању биће настављени у фазама, уз претпоставку да Доњи Детлак обилује многобројним археолошким средњовјековним локалитетима.
У потрази за темељима манастира у Доњем Детлаку откривен је и тумулус из средњег бронзаног доба са некроплом и спаљеним покојницима.
На једном мјесту пронађена су три гроба покојника из средњег бронзаног доба, који су добро очувани. Урне ће бити конзервиране и пренесене у музеј.