Politika
НАТО, Косово и Авганистан по Педију Ешдауну
ВАШИНГТОН - Срби су можда у праву када кажу да Албанци већ годинама спремају осветничке нападе и да 10 000 војника на Косову неће бити довољно да их заштити, али НАТО је добро опремљен, има одличан аеродром, и у року од неколико сати може да распореди нове трупе, каже бивши високи представник у БиХ Педи Ешдаун.
Коментаришући најаве да НАТО у јануару наредне године планира додатна смањења трупа на Косову за око 5 000 војника, Ешдаун је рекао да му је драго што одређен број војника остаје, али да се ствари крећу према миру и да се број војника може смањити.
"Прошло је већ десет година. Ми ћемо бити у Авганистану најмање исто толико времена, али не са истим бројем војника као данас, већ са мањим како се ризик смањује", рекао је Ешдаун за амерички Државни јавни радио.
Он је додао да је, иако ситуација на Косову није још стабилна и безбједна, реалност да се ствари у сусједној Албанији, Македонији и, што је најважније у Србији, крећу према ЕУ. Они нису концентрисани на рат против сусједних територија већ покушавају да испуне услове за чланство у ЕУ.
Ешдаун је истакао да Запад мора да лекције научене у БиХ и Косову примијени у Авганистану.
"Истинска трагедија Авганистана је да смо ми упорно одбијали да научимо и примијенимо лекције које смо морали да примијенимо", каже Ешдаун.
Он је додао да је, када је постављен за високог представника у БиХ 2002. године, открио да је међународна заједница подијељена, разједињена и дуплирана, тако да се међусобно саплитала и критиковала.
"То је била прва лекција и захваљујући владама различитих земаља које су ми дале подршку успио сам да окупим међународне званичнике и да их натјерам да говоре једним гласом, а посљедица је да смо за четири године успјели много тога да урадимо", рекао је Ешдаун.
Према његовом мишљењу, међународна заједница не говори истим гласом у Авганистану и то тако траје већ шест година.
"Имамо 15 великих земаља које имају војнике у тој земљи и много мањих. Проблем је што сваки од њих мисли да је Авганистан тамо гдје се они боре. Британци мисле да је то Хелманд, Канађани да је Кандахар, Холанђани да је Арузгах, Нијемци да су то долине на сјеверу, а Американци су, бар донедавно сматрали, да је довољно да из ваздуха гађају па ће можда погодити Осаму бин Ладена", рекао је Ешдаун, додајући да тамо једноставно не постоји јасан међународни план.
Он је оцијенио да су у Авганистану сада на терену "Ролс Ројс тим" - фантастични војници, амерички генерали Стенли Мекристал, Дејвид Петреус и британски генерал Дејвид Ричард и да се са таквим људима ситуација у тој земљи може преокренути.
"Али, уколико не будемо имали јасан међународни план да говоримо једним гласом никакво повећање броја војника неће ријешити ситуацију", рекао је Ешдаун.
Он је нагласио да прави скандал у Авганистану није недостатак војника већ недостатак јасног заједничког плана.
"Није претјеривање рећи да ми узалуд дајемо животе наших војника из НАТО снага као и животе младих Авганистанаца, јер наши међународни политичари неће да дјелују заједно", закључио је Ешдаун.