Politika
Боцан-Харченко: Бонска овлаштења не доприносе ничему
САРАЈЕВО - Амбасадор Руске Федерације у БиХ Александар Боцан-Харченко изјавио је да Русија сматра да бонска овлаштења нису механизам и инструмент који помажу рјешавању неких ситуација у БиХ и да, у вези са овим питањем, његова земља дијели став са Републиком Српском.
"У цјелини сматрамо да бонска овлаштења припадају прошлости. Високи представник је, нажалост, што је значајна примједба Русије, у овој години поновио праксу кориштења бонских овлашења, а ниједно питање није ријешено уз њих", рекао је Боцан-Харченко осврћући се на одлуку високог представника Валентина Инцка да продужи мандат страним судијама и тужиоцима у БиХ.
Руски амбасадор не вјерује да ће на наредној сједници Савјета о имплементацији мира у БиХ, у првом тромјесечју 2010. године, бити донесена одлука о затварању ОХР-а, али упозорава да је ОХР постао сметња позитивном политичком процесу у БиХ јер не стимулише лидере да се сами договарају.
Он је поновио да уставне реформе нису услов за затварање ОХР-а и додао да је најважније испунити оне услове који ће довести до затварања Канцеларије високог представника.
Према његовим ријечима, оцјена је Русије да у БиХ, без обзира на политичке тензије и разлике, не постоји ризик дестабилизације те да има услова за промјену међународног приступа.
Говорећи о слици да медији повремено преузимају улогу суда, руски амбасадор подсјетио је да је за предсједника Владе РС Милорада Додика било неких неутемељених и необразложених оптужби због приватизације рафинерије Брод од "Зарубежњефта".
"Сада је потпуно јасно да је све око тога што се писало било измишљотина и потпуна будалаштина. Овај пројект приватизације и Рафинерија раде потпуно транспарентно и у складу са законом. Ово је доказ какве могу да буду измишљотине које немају везе са реалношћу", истакао је Боцан-Харченко.
Руски амбасадор сматра да у БиХ није злоупотријебљено ентитетско гласање, за које подсјећа да је укључено у Дејтонски споразум.
"Оцјењујући ситуацију, не видим могућности да се у уставним реформама дође до промјене система ентитетског гласања. Сада је то немогуће. По садашњем стању, уставна реформа која би елиминисала тај систем, неће проћи", истакао је Боцан-Харченко.
Амбасадор Руске Федерације поручио је да је важно да у БиХ постоје држава, два ентитета и три конститутивна народа.
"Сви елементи су кључни", закључио је Боцан-Харченко.