Politika
Додик: Референдум могућ чим се ријеше техничка питања
БАЊА ЛУКА - Предсједник Владе Републике Српске Милорад Додик изјавио је да ће бити формирана скупштинска комисија која ће иновирати закон о референдуму да би у догледно вријеме, чим буду ријешена техничка питања, грађани РС на референдуму могли да се изјасне да ли подржавају Дејтонски споразум и да ли се противе наметању одлука високог представника.
"Увјерен сам да ће грађани РС одбити наметање одлука. ОХР никада није био добронамјеран према РС и увијек је дјеловао на њену штету. Ниједна земља нема савјетнике у судовима и тужилаштвима. Нажалост, БиХ је накарадна земља и нема шансе да успије са оваквим ОХР-ом и одлукама појединих амбасадора који отворено примјењују силу. Да су странци претјерали сада отворено говоре и бошњачки и хрватски представници", истакао је Додик.
Премијер Додик је констатовао да високи представник у БиХ Валентин Инцко нема право да доноси законе и намеће одлуке и подсјетио да је Влада РС одбила одлуке о останку странаца у правосуђу БиХ и да очекује да то потврди парламент РС.
"Својим посљедњим одлукама о останку странаца у правосуђу БиХ и граду Мостару, Инцко је показао да БиХ није суверена земља. Инцко је то урадио у условима када Европа јасно говори да је ОХР проблем ове земље", рекао је Додик.
Коментаришући Инцкову изјаву да у РС неће бити референдума о његовим посљедњим одлукама, Додик је рекао да се Инцко очигледно уплашио таквог развоја ситуације, па говори да би та одлука РС била антидејтонска.
"Референдум је најзначајнија тековина развијених демократија. Зашто се онда грађанима РС оспорава то право? Проблем је само што имамо стар закон о референдуму и што претпостављамо да би та одлука била оспорена у Вијећу народа РС због чега не би могао бити испоштован предвиђени рок за одржавање референдума. Циљ је да створимо савршену процедуру за одржавање референдума", објаснио је премијер Српске.
Он је нагласио да референдум у РС више није табу тема, те да је жеља да он буде институционализован као легитимна форма изјашњавања народа о важним питањима која дођу на дневни ред.
Говорећи о тврдњама опозиције да сувише олако говори о референдуму, Додик је рекао да су Младен Иванић и Драган Чавић "фаворити Сарајева и зато покушавају да минимизирају причу о референдуму".
"Када су Иванић и Чавић били на власти, о референдуму нису смјели ни да помисле. Ако су можда на то и помислили, мислим да су сами себе уплашили. Ми смо успјели за ове три године да легализујемо право изјашњавања грађана на референдуму", истакао је Додик.
Премијер РС је оцијенио да је питање имовине вјештачки наметнуто као проблем у земљи и нагласио да БиХ, према Дејтонском споразуму и Уставу, није власник имовине, већ ентитети.
"Питање државне имовине је само покушај да се дестабилизује политичка ситуација пред сљедећу сједницу Савјета за примјену мира у БиХ како би се показало да ОХР мора и даље да остане у земљи", рекао је Додик и додао да је ОХР обавио попис имовине на веома неорганизован и нестручан начин.
Додик је рекао да високи представници нису имали овлашћења да се баве питањем имовине и да Инцко наставља да бесправно дјелује.
Према његовим ријечима, зграде Народне скупштине РС и Палате предсједника Републике су у власништву РС и о томе нема дискусије.
Он сматра да је у БиХ неопходно одржавати дијалог и да Хрвати и Срби имају готово идентичне ставове када је ријеч о организацији и уређењу БиХ. Он је додао да то није удруживање против Бошњака, већ борба за равноправност и конституитивност и позвао бошњачке лидере да се придруже, јер је то кључно за стабилност и мир у земљи.
Говорећи о приоритетима Владе РС у наредној години када је ријеч о капиталним пројектима, Додик је рекао да би аутопут Бањалука - Градишка требало да буде отворен половином сљедеће године.
"За градњу аутопута Бања Лука - Добој ријешени су сви имовинско-правни послови и урађена пројектна документација. Све је то урађено јако квалитетно и доста брзо. Ако `Штрабаг` не буде у могућности да то ради тражићемо друго рјешење. Нећемо одустати", нагласио је премијер Српске.
Он је истакао да је Влада РС учинила све што је било могуће да ефекти свјетске економске кризе не буду драматични по економију РС.