Politika
Пухалац: Давање већих надлежности за ДЕРК имаће негативе посљедице
БИЈЕЉИНА - Министар индустрије, енергетике и рударства Републике Српске /РС/ Слободан Пухалац оцијенио је да притисци и давање надлежности Државној регулаторној комисији за електричну енергију /ДЕРК/ у Брчко дистрикту, изнад оне коју је закон прописао, као и евентуално увођење принципа прегласавања, може да има далекосежне негативне посљедице.
"Ово је још један покушај да се кроз енергетски сектор остварују политичке намјере које одударају од принципа које промовише ЕУ у вези производње, преноса и дистрибуције електричне енергије", рекао је Пухалац, реагујући на став супервизора за Брчко дисктрикт Рафи Грегоријана да само ДЕРК може да врши функцију регулатора за Брчко.
Он је навео да је снабдијевање електричном енергијом Брчко дистрикта било протеклих година континуирано и сигурно, често на штету пословања Електропривреде Републике Српске, јер су цијене знале да буду и ниже од оних које су важиле на тржишту.
"И даље смо спремни да обезбједимо испоруку електричне енергије за грађане дистрикта како је то предвиђено Елекетроенергетским билансом за 2010. годину и одлукама Владе Републике Српске", истакао је Пухалац.
Он је навео да пријетње и притисци којима су изложени представници из Српске, а којима се настоји утицати на њихов рад и обављање функција у ДЕРК-у, не могу да дају резултат који прижељкује супервизор за Брчко.
Супервизор за Брчко дисктрикт Рафи Грегоријан рекао је да само ДЕРК може да врши функцију регулатора за Брчко и да се било какав аранжман за снабдјеваје електричном енергијом које није у оквиру закона не може судски извршити, саопштено је из ОХР-а.
Критикујући изјаву градоначелника Брчко дистрикта Драгана Пајића да не зна да ли ће Брчко од 1. јануара бити снабдјевено струјом, јер му је супервизор забранио да потпише продужење уговора са Електропривредом РС због наметнутих одлука које би требало да регулишу ово питање, Грегоријан је навео да неће допустити да се Брчко уцјењује на "тако недостојан начин" и да је Дистрикту сада доступно законито и количински одговарајуће снабдјеваје електричном енергијом.
"/У Брчком/ би могло доћи до одређеног пораста цијена струје уколико цијене порасту и у остатку БиХ, али то дјелимично зависи од тога да ли ће ДЕРК обавити свој задатак и утврдити тарифе. Све до сада, предсједавајући ДЕРК-а, именован испред РС, незаконито је спречавао ДЕРК да проведе закон у вези са овим, упркос томе што је обавијештен о озбиљним посљедицама и личној одговорности за такво противзаконито и противуставно дјеловање", наводи Грегоријан.
Високи представник у БиХ Валентин Инцко наметнуо је 18. септембра сет закона, међу којима и измјене ентитетских закона о електричној енергији, којом су ентитети били обавезани да Дистрикт убудуће снабдијевају електричном енергијом у омјеру пола-пола, док је ДЕРК је требало да преузме одговорност за регулисање и тарифе.
Влада РС је све наметните одлуке одбацила.