Politika
Дачић: Србија не може нијемо посматрати покушај ревизије Дејтона
БЕОГРАД - Србија не може да буде нијеми посматрач покушаја ревизија Детонског споразума у БиХ, а мора да има и јасан концепт шта даље након одлуке Међународног суда правде о легалности косовске независности, изјавио је данас замјеник премијера Србије Ивица Дачић.
Дачић је на сједници Главног одбора Социјалистичке партије Србије, чији је лидер, рекао да се Дејтонски споразум може мијењати само уз сагласност три народа и два ентитета у БиХ.
"Рат је тако завршен. Без сагласности два ентитета и три народа не може се мењати Дејтонски споразум", рекао је Дачић и додао да Србија треба да се бори за постојање Републике Српске унутар БиХ.
Он је навео да је много урађено у борби за интегритет земље и очување Космета, али да Србија мора да има јасан концепт шта даље послије одлуке МСП, шта са грађанима Косова, а шта са Србима на Космету.
Дачић, који је и министар полиције Србије, рекао је да Србију по питању европских интеграција, након укидања виза и подношења кандидатуре за ЕУ, чека тежак период на путу до пуног чланства у ЕУ и да ће сви министри у влади морати тешко да раде да се испуне стандарди.
Према његовим ријечима, Србија треба да буде модерно, развијено и социјално праведно друштво и чланица ЕУ.
Он је навео да је ова година веома важна што Србија и поред економске кризе није доживјела тешку економску судбину, додајући да земљу чека тешка година, али да је битно очувати политичку стабилност.
Дачић је рекао да су у економској области највећи проблеми и да постоји социјална неправда и велика армија обесправљених, радници, студенти.
Он је навео да су у овој години успостављени статешки стубови спољне политике Србије - ЕУ, САД, САД, Русија.
Дачић је истакао да СПС мора да дефинише нову политику и принципе на којима ће Србија да почива и да се не боји промјена у странци.
Он је навео да је година која се завршава је година поновног политичког успона СПС-а, којој тај успјех нико није поклонио и да СПС неће бити странка за поткусуривање.
"Унутарстраначка демократија мора да постоји. Не бојмо се промена у странци, напротив треба да их форсирамо и отворимо врата за нове идеје и на којим принципима Србија може функционисати", рекао је Дачић и додао да је и СПС крив за лоше приватизације и за богаћење одређених људи у времену ратова.