Društvo

Да ли је безбједан повратак Рома из Њемачке на Космет?

СТРАЗБУР, БЕРЛИН – Комесар за људска права Савјета Европе Томас Хамемберг затражио је од владе у Берлину да одустане од својих планова о даљној депортацији на Косово око 14.000 избеглица који се налазе у Њемачкој, наводећи да постоје разлози за забринутост за њихову безбједност.


 

Хамарберг је у писму канцеларки Ангели Меркел затражио да њена влада „хитно размотри ово питање и усвоји све неопходне мјере како би се обуставило принудно враћање људи, нарочито Рома на Косово, бар док постоје озбиљни разлози да вјерујемо да њихов живот и безбједност могу бити реално и озбиљно угрожени”, јављају данас њемачки медији.

Комесар тражи да се заустави враћање људи јер сматра да Косово нема неопходне структуре које би могле да обезбједе реинтеграцију повратника као и да Роми ризикују да буду послати у избјегличке логоре Чесмин луг и Остероде који су загађени оловом.

Њемачка влада је половином октобра најавила повратак око 14.000 људи са Косова, а штампа пише да се медију тим избјеглицама, који имају обавезу повратка, налази око 10.000 Рома.

Хамарберг је подвукао да се на повратак не може гледати као на „чисто технички чин” већ да подразумијева пријем и реинтеграцију повратника уз гаранције њиховог достојанства и безбједности.

Комесар је и раније позивао европске земље да одустану од принудног враћања избјеглица али не наводећи којим је тачно земљама упућена та порука.

Према наводима Министарства унутрашњих послова Њемачке, влада у Берлину је обећала да ће годишње постављати максимално 2.500 захтева за повратак и да ће водити рачуна о односу различитих ентитета, односно, пазити да се не изручују само Роми.

Ови планови владе у Берлину о депортацији избјеглица, изазвали су критике код опозиционе партије Љевица, која је то означила као ''монструозан пројекат'', уз оцјену ће, управо, Роме на Косову задесити ''апсолутни јад и свакодневна изолација''.

Њемачка штампа је писала да је и УНХЦР у свом најновијем извјештају савјетовао да се, због пријетећег осиромашења и могућих етничких конфликата, одустане од депортације и да повратак буде на добровољној основи.

Савезна влада, према писању штампе, сматра, међутим, да је на Косову етнички мотивисано насиље знатно опало.

Њемачка држава већ годинама покушава одређеним додацима да покрене на повратак избјеглице, а штампа пише да се у овом моменту, осим трошкова повратка, даје и до 750 евра по одраслој особи.

Прошле године је на Косово, према незваничним подацима, враћено око 900 особа.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog