Društvo

Швендимен писао Дукићу: Ако оду странци, ништа од процесуирања ваших предмета

БАЊА ЛУКА - Доскорашњи руководилац Одјељења за ратне злочине Тужилаштва БиХ Дејвид Швендимен саопштио је да предмети ратних злочина за које је заинтересован Савез логораша РС, неће бити процесуирани или то неће бити учињено у скорије вријеме, уколико се не омогући даље останак страним тужиоцима.


Швендимен је у писму упућеном предсједнику Савезу логораша РС Браниславу Дукићу истакао да је неопходно извршити измјене и допуне Закона о тужилаштву БиХ да би се направиле измјене којима би се међународним тужиоцима омогућило да наставе рад на предметима ратних злочина и након ове године, јер би у супротном требало да буду спремни да прихвате посљедице које ће услиједити након њиховог одласка.

"Једна од значајних посљедица је да предмети, које сте толико жељели да процесуирамо, у којима смо истраге водили тихо, пажљиво, циљано како бисмо на крају могли донијети утемељену и законски оправдану одлуку о томе да ли некога теретити за злочине или не, вјероватно неће бити процесуирани или бар не у скорије вријеме", нагласио је Швендимен, који је у БиХ обављао и дужност замјеника главног тужиоца.

Као оправдање за евентуалне посљедице, Швендимен је навео да у Посебном одјељењу за ратне злочине на предметима на којима су радили страни тужиоци неће бити довољно људи.

Према његовим ријечима, највише шанси за доношење одлуке у предметима за које је заинтересован Савез логораша РС има да на тим предметима раде међународни тужиоци.

Швендимен је искористио прилику и да укаже да то да га плаћају САД, а не БиХ, и да никоме не подноси извјештаје у амбасади /САД/ нити од ње добија инструкције.

Он је истакао да је "посвећен идеји независности тужилаштва БиХ" и да са сигурношћу може тврдити да су "тужиоци и особље Посебног одјељења за ратне злочине испунили његова очекивања у достизању високих стандарда које је поставио".

"Сигуран сам да ће прије него што одем бити и других питања о којима се нећемо сложити, али све што сам радио док сам био овдје радио сам са најбољим намјерама, без страха и не из користи. Све се то радило у настојању да БиХ добије прилику да са кредибилитетом рјешава своју проблематику ратних злочина, а не да би се заштитио нечији посао", наведено је у писму.

Швендимен је нагласио да се увијек трудио да буде добро обавијештен, опрезан и објективан приликом доношења одлука о обустави истрага, гдје, као примјер, наводи суспендоване полицајце РС или приликом давања сагласности за подношење оптужница.

"Моје одлуке су биле транспарентне. Учинио сам све што сам могао да оне буду праведне. Можда се нећете увијек сложити са мном, заправо се можда никада нећете сложити са мном, али се надам да ћете бар признати да сам се увијек трудио да будем темељит и праведан у свему што сам радио", наводи он у писму и додаје да никада није игнорисао нити одбацивао поуздане информације или помоћ из било којег извора.

Швендимен напомиње да одлази на дужност помоћника државног тужиоца САД, а да ће дужност руководиоца Посебног одјељења за ратне злочине од 14. децембра преузети Весна Будимир.

Управни одбор Савеза логораша РС одлучио је да прекине комуникацију и сарадњу са Судом и Тужилаштвом БиХ, због опструкција коју врше те институције у процесуирању ратних злочина почињених над српским народом.

Предсједник Савеза Бранислав Дукић рекао је овај савез добио писмо од замјеника главног тужиоца БиХ Дејвида Швендимена, који је обуставио истраге у случају "Тузланска колона" и "Коњиц", у којем се између осталог наводи да преузима дужност помоћника јавног тужиоца САД.

Према Дукићевим ријечима, Савез логораша упутиће писмо главном тужиоцу САД о "Швендименовом понашању".

Тужилаштво БиХ је у петак, 11. децембра, обуставило истрагу у предмету "тузланска колона" против ратног градоначелника Тузле Селима Бешлагића и других због напада на колону ЈНА у мају 1992. године када је убијено најмање 50 војника као и истрагу против Вахида Алагића, Фаика Шпаге и Зије Ланџе за злочине почињене на 48 српских цивила на подручју општине Коњиц 1992. године.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog