Politika
Влада РС одбацила све три наметнуте одлуке високог представника
БАЊА ЛУКА – Предсједник Владе Републике Српске Милорад Додик рекао је да је Влада РС на данашњој ванредној сједници одбацила све три наметнуте одлуке високог представника за БиХ, да их неће провести те да ће сутра затражити да се закаже посебна сједница НСРС на којој би била потврђена ранија одлука о изјашњавању грађана.
„Затражићемо од Парламента да потврди своју ранију одлуку којом је на сједници од 1. октобра обавезала да се одбије сваки случај наметања било којих одлука високог представника у будућности. Тражићемо од Скупштине РС да потврди своју ранију одлуку о личном изјашњавању, како би се народ у РС изјаснио да ли је спреман да у будућности прихвата правно насиље који врши високи представник“, рекао је Додик новинарима у Бањој Луци на ванредној конференцији за новинаре.
Ријеч је о продужењу мандата судијама и тужиоцима, друга се тиче ситуације у Мостару, а трећа продужење мандата члану Високог судског и тужилачког савјета. „Сматрамо да не постоји уставна и законска основа да високи представник намеће ове одлуке, о томе смо говорили више пута и не можемо да прихватимо овакво понашање“, рекао је премијер РС.
Он је навео да се одлука о Мостару не може прихватити, јер је ријеч о директном изборном инжињерингу који треба да омогући мајоризацију БиХ. „Влада је привржена и остаје посвећена процесуирању свих и ратних злочина у БиХ и са тог становишта подржава сва процесуирања пред домаћим институцијама у РС и ФБиХ. Влада РС сматра да треба спријечити уплив неименованих странаца какав је високи представник и позива политичке представнике Бошњака, Хрвата, заједно са нама Србима и осталим у БиХ елиминишемо дугогодишњу тиранију и правно насиље високих представника и других међународних званичника“, рекао је Додик.
Он је оцијенио да ће се на тај начин најбоље показати могућност договора и суживота у БиХ. „Ми нисмо, дакле, против уставног поретка БиХ, ова одлука није усмјерена ка томе, ово је одлука да одбрани дигнитет и суверенитет иннституција и Устава, прије свега БиХ, а онда и РС“, став је Додикa.
Он је казао да је веома сумњив правни основ за постојање Суда и Тужилаштва БиХ, јер су они наметнути бесправним одлукама високог представника и као такви не могу да имају подршку ни у ком сегменту па и наментнутим одлукама.
„Поготово не може да има подршку Владе РС систем који се промовисао кроз Високи судски и тужилачки савјет. Народна скупштина РС је раније дала своју сагласност да се формира ВСТС, али та одлука о преносу налдежности је била условна. Ми ћемо у наредним данима изучити тај случај и, највјероватније, предложити одлуку парламенту да повуче своју сагласност за конситуисање ВСТС. Он и није потребан када имате овакво бесправно насиље високог представника“, поручио је Додик.
Он је рекао да је ово питање правног дигнитета и суверенитета земље, а и питање дигнитета и права на став РС од којег се неће одустати. „Ово питање ће се рјешавати на нивоу политичких одлука и правосудних институција. Али, овдје је право давно суспрендовано насиљем високог предстаника“, казао је Додик. Према његовим ријечима, Влада РС је у 27 ставова навела правну, политичку и уставноправну димензију овако неваљалих одлука, који су донесени само са једним уздржаним гласом.
Министар правде РС Џерард Селман рекао је да Влада РС не прихвата никакво наметање, подсјетивши да је давала конструктивне приједлоге како изаћи из ове ситуације. Он је додао да се од 2007. године преговара са ОХР-ом и указује на то да у БиХ постоји могућност заједничког живота, али под условом да се домаћи политичари о свему договоре.
„Ми смо изненађени одлуком високог представника, иако смо имали одређене наговјештаје да би могло до ње доћи. Сматрамо да је неприхватљиво да он доноси овакву одлуку, поготово о продужењу мандата судија и тужилаца. Иза те одлуке дошла је још једна која је такође дискутабилна, којом је продужен мандат једном члану Високог судског и тужилачког савјета“, рекао је Селман. Он је навео да је то неприхватљиво јер се ради о лицу које има двојно држављанство и да му високи представник није продужио мандат, наставио би мандат као домаћи члан.
„Постоје основане сумње о начину избора судија и тужилаца у БиХ, а самим тим и у РС“, казао је он. Он је додао да нема ни уставног, ни правног основа за именовање савјетника у судовима, јер они не постоје и таквим лицима није доступак увид у предмете који су вођени. Селман је казао да је високи представник дао препоруку тужиоцу БиХ и предсједнику Суда БиХ да донесу интерне акте како би се утврдио њихов статус, што не одговара уставном поретку у БиХ, поготово ако се зна да је Закон о суду и тужилаштву БиХ наметнут.