Politika
Инцко продужио мандат страним судијама
САРАЈЕВО - Међународни представник Валентин Инцко наметнуо је данас одлуку о продужењу мандата, на још три године, страним судијама и тужиоцима у БиХ који раде на предметима ратних злочина, упркос оштром противљењу Републике Српске и српског народа у БиХ.
Високи представник нагласио је да би одлазак страних судија и тужилаца из БиХ у предметима ратних злочина у БиХ угрозио стратегију затварања Хашког трибунала, што би имало за посљедицу поновна свједочења жртава рата.
"То не значи да домаће институције не морају да планирају буџете и излазну стратегију за стране судије и тужиоце у правосудним институцијама, што је неопходно да би се обезбиједила постепена транзиција међународног присуства у правосудним институцијама", рекао је Инцко.
Он је нагласио да је рјешавање питања предмета ратних злочина у БиХ од кључног значаја за помирење.
Инцко је рекао да ће стране судије и тужиоци остати у Одјељењу за организовани криминал, привредни криминал и корупцију Суда БиХ у функцији савјетника, јер сматра да домаће институције могу радити тај посао успјешно, наводећи за примјер случај Али Гашија.
"Ми нећемо напуштати БиХ у том смислу, јер је владавина закона један од кључних приоритета на којима ће инсистирати ЕУ. Умјесто доношења одлуке институције ове земље морају преузети пуну одговорност за процесуирање таквих кривичних дјела", рекао је Инцко.
Према његовим ријечима, останак страних судија и тужилаца у Одјељењу за организовани криминал и привредни криминал Суда БиХ и Тужилаштва БиХ у капацитету савјетника не значи да ће иједан предмет бити "заустављен и одложен у ладицу".
Он је напоменуо да би БиХ требало да повећа напоре у области правосудне реформе, као и борбе против организованог криминала и корупције.
Високи представник наметнуо је и одлуке које се односе на град Мостар, а које се тичу избора градоначелника и доношења буџета овог града.
"Срамотно је да 14 мјесеци након избора Мостар нема градоначелника, као ни буџет града, што погађа многе грађане овог града", рекао је Инцко.
Он је појаснио да се, према измјенама Статута града Мостара које је наметнуо у трећем кругу, у Градском вијећу Мостара градоначелник бира простом већином уз неопходан кворум, односно минимално присуство од 18 вијећника.
Када је ријеч о буџету града Мостара, Инцко је напоменуо да је одлуком наметнуо одређене рокове и могућност да, уколико вијећници не усвоје буџет, то може учинити градоначелник.
Амбасадори САД, Шведске и Велике Британије у БиХ, Чарлс Инглиш, Босе Хедберг и Мајкл Тејтам истакли су недвосмислену подршку Управног одбора Савјета за провођење мира одлукама високог представника, напомињући да ће ове земље наставити да помажу правосудну реформу у БиХ.
Амбасадор Руске Федерације у БиХ Александар Боцан-Харченко рекао је да је став његове земље да кориштење бонских овлаштења није најсрећније рјешење, али да Руска Федерација, када је ријеч о ратним злочинима, прави изузетак и да стоји иза одлука високог представника.
"Заговарао сам продужетак мандата страних судија и тужилаца у Одјељењу за ратне злочине на период од годину дана. Међутим, други амбасадори су сматрали да је неопходан период од три године, те је одлучено на тај начин", рекао је Боцан Харченко.
Према његовим ријечима, Руска Федерација очекује да суђења буду настављена на непристрасан и објективан начин и да се случајеви рјешавају избалансирано.
Он је напоменуо да су питања ратних злочина дио дејтонског мандата високог представника и да су у том смислу биле и дискусије пред УН.
Шеф Делегације Европске комисије у БиХ Димитрис Куркулас изјавио је да ће ЕУ идуће године јачање капацитета правосуђа у БиХ помоћи са 14 милиона евра, од чега ће четири милиона бити усмјерено на јачање капацита судија и тужилаца у смислу борбе против корупције и привредног криминала, два милиона техничке помоћи за провођење антикорупцијске стратегије и осам милиона за обуку полицајаца на државном и ентитетском нивоу.
Он је нагласио да борба против корупције и успостављање ефикасног система за то остаје један од кључних приоритета, како за питање либерализације визног режима, тако и за приступање ЕУ.
Премијер Српске Милорад Додик већ је најавио да ће евентуално наметање одлуке о останку страних судија и тужилаца у БиХ бити одбачено у институцијама РС.