Politika

Jaњић: Лоша позиција Србије у расправи

БЕОГРАД - Београдски аналитичар Душан Јањић оцјењује да Американци и Европљани пред Међунаридним судом правде (МСП) у Хагу додатно ојачавају косовску позицију - да је Косово специфичан случај - показивањем грешке Србије, која се позива на етничку сецесију која није регулисана законом и међународним правом, а то значи да није ни забрањена!


Коментаришући за ток расправе пред Судом, Јањић је навео да страна која брани позицију Србије износи аргументе да косовска декларација о независности и чин проглашњења независности нису у складу са међународним правом, при чему се најчешће као аргумент наводи Резолуција 1244, која није предвидјела ту могућност.

"Сад они пуцају у стомак Србији и њеном лошем аргументу о етничкој сецесији и додају аргумент да је ријеч о некој врсти колонијалног статуса. Осим тога, постоји и нови тренд приједлога да се не донесе мишљење", истиче Јањић.

Он сматра да је Београд ослабио своју позицију зато што није изнио више аргумената и што није акценат ставио на територијални интегритет и повреду територијалног интегритета, него је потрошио много времена на папиру и у говору на историју и политичку оцјену сецесије.

"Кина је имала развијенију аргументацију да се радило о етнички мотивисаној сецесији, а што, опет, само по себи није нешто лоше у међународном праву. Зато је Кина покушала да помогне Србији тврдећи да се то односило некад на колонијалне народе, а да Косово није било у колонијалном статусу", наводи он.

Јањић истиче да слабост српске позиције представља непотпуна интерпретација Резолуције 1244, јер у том документу има један дио који се позива на Рамбује, када је ријеч о статусу, а који предвиђа могућност да се статус разријеши на три начина.

"Један од њих је референдум грађана, а та декларација о независности може се третирати као референдум Албанаца", наводи он и додаје да је слабост српске интерпретације и то што Резолуција 1244 није ни гарантовала останак Косова у Србији, иако јесте гарантовала територијални интегритет док траје мисија УНМИК-а.

Када је ријеч о косовској позицији, каже Јањић, њене присталице инсистирају искључиво на томе да је њихова декларација била потпуно у складу са међународним правом и да имају право на самоопредјељење.

Косовска страна као аргумент истиче владавину Слободана Милошевића, у којој су Албанци искључени из институција и стављени у ситуацију полуколонијалног народа, а ту смјештају и своју побуну, пошто у међународном праву постоји право на побуну.

"Мислим да је Београд у проблему да до краја отвори питање самоопредељења, јер онда би морао да оспори и етничко самоопредјељење Републике Српске. Тако да је Београд ту блокиран и мислим да је његова позиција доста лоша и једино га спашава то што мишљење МСП није обавезујуће", каже Јањић за Срну.

Јањић сматра да не треба ништа драматично очекивати након завршетка расправе пред овим судом правде о легалности независности Космета и додаје да су и српска и албанска страна већ припремиле своју интерпретацију мишљења које ће суд изрећи.

Он истиче да, "де факто, проблем остаје и даље да се решава, вероватно, међу великим силама, након што суд изнесе своје мишљење ма какво оно било".

Јањић је навео да Београд већ покушава да наметне своју интерпретацију да ће и даље оспоравати признање Косова, без обзира шта суд одлучи, а Албанци на Косову, пошто им је најслабија тачка број држава које су их признале, спремили своју интерпретацију да није важан квантитет, него квалитет.

"Ништа се драматично не очекује након завршетка расправе суда, осим пораста национализма у Србији, јер ће странке као Коштуничина и друге добити аргументе да кажу да је Тадићева влада неспособна", каже Јањић.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog