Društvo

Афера Витол или "Хватајте лопова"?

БАЊА ЛУКА - Бивши министар привреде, енергетике и развоја Републике Српске Милан Богићевић рекао је да је очекивао да Специјално тужилаштво РС подигне општужницу против њега у вези са пословањем Рафинерије нафте Брод, наводећи да је ријеч "о политички монтираном процесу, по принципу - хватајте лопова".


"Неко настоји показати да су сви лопови. Очекивао сам оптужницу, нарочито након конгреса Демократске партије. Ништа нисам потписао, суд ће то доказати. Питање Рафинерије треба отворити од 1998. године, али тамо се очито крију недодирљиви. Мораће се отворити проблем који ће расвијетлити ко је Рафинерију довео у тако неповољан положај, да нико са њом није хтио пословати", рекао је Богиће

Истичући да и даље сматра да је уговор са "Витолом" из Женеве био изузетно добар, Богићевић је за сутрашње "Независне новине" рекао да није дата никаква гаранција из Владе, ни хипотекарна, ни вриједносна.

Богићевић очекује да ће суђење бити фер и мисли да политика, ипак, није толико ушла у поре законодавства, "јер у овом случају се треба доказати нешто што је недоказиво".

Из Специјалног тужилаштва РС, које је подигло оптужницу против Богићевића и Илије Дрпе, бившег директора Рафинерије Брод, наводе да су оптужени починили кривично дјело закључења штетног уговора и несавјестан рад у служби.

Оптужница Дрпу терети да је као заступник Рафинерије у Лондону у децембру 2003. године потписао уговор с "Витолом" из Швајцарске о услужној преради нафте.

Из Специјалног тужилаштва РС наводе да су тиме прихватили услове, унапријед знајући да су штетни по предузеће и да се не могу испоштовати.

У тужилаштву наводе да је Богићевић дао гаранције за уговор без знања Владе РС, знајући да давањем гаранција може наступити већа имовинска штета за РС и Рафинерију.

"Компанија `Витол` је позивајући се на гаранцију 2006. године покренула судски спор против Рафинерије и РС пред надлежним судом у Лондону ради штете од 115 милиона долара. Након тога је постигнута нагодба, а Министарство финансија РС је на рачун `Витола` исплатило 27 милиона КМ", појаснили су Специјалном тужилаштву РС.

Дрпа и Богићевић недавно су саслушани пред Специјалним тужилаштвом РС, а у вези са овим случајем раније су саслушани и Драган Чавић, бивши предсједник РС и Свјетлана Ценић, бивши министар финансија РС.

Уговор је склопљен у Лондону 5. децембра 2003. године, без сагласности Владе РС, Управног одбора и Скупштине акционара Рафинерије.

МУП РС до сада је поднио више извјештаја о кривичним дјелима почињеним у Рафинерији. У извјештају МУП-а РС за малверзације у Рафинерији нафте Брод потписивање штетних уговора и злоупотребу службеног положаја током 2003. и 2004. године, осим Богићевића и Дрпе, означен је бивши премијер РС Драган Микеревић, министар Ђорђе Лајшић, те директор Рафинерије, Саво Даниловић.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog