Republika Srpska
РС: Билансна сума банкарског сектора мања него прошле године
БАЊА ЛУКА - Билансна сума банкарског сектора у Републици Српској за девет мјесеци ове године мања је за седам одсто у односу на крај прошле године.
У извјештају Агенције за банкарство РС о стању банкарског сектора за девет мјесеци ове године наводи се да је свјетска финансијска криза утицала на успоравање раста билансног нивоа банкарског сектора РС у посљедњем кварталу прошле године, што се одразило и на стање за девет мјесеци ове године.
Акционарски капитал банака у овом периоду повећао се за један одсто, а према власничкој структури скоро је 100 одсто приватни, од чега 88 одсто страни, а 12 одсто домаћи капитал.
У овом периоду, од 10 банака, осам је остварило добит од 23,2 милиона КМ, а двије су у пословању исказале губитак од 3,6 милиона КМ.
Са 30. септембром укупна актива банака у РС износила је 5,34 милијарди КМ и има стопу пада од седам одсто у односу на крај прошле године.
Средства од 1,47 милијарди КМ смањила су учешће у укупној активи са 34 на 28 одсто.
Вриједносни папири за трговање износили су 49,9 милиона КМ и већи су за 243 одсто у односу на крај прошле године.
Нето кредити од 3,49 милијарди КМ су у односу на крај прошле године исказали повећање за један одсто и у структури активе показали су повећање учешћа са 60 на 65 одсто.
Према рочној структури кредита, доминантни су дугорочни кредити који чине постотак од 76 одсто.
За девет мјесеци ове године укупни кредити за грађане мањи су за 114 милиона КМ у односу на крај прошле године.
Укупна кредитна задуженост грађана у овом периоду је 2,039 милијарди КМ или 1.419 КМ по становнику. Кредитна задуженост по становнику је мања за 69 КМ у односу на крај прошле године.
Просјечне номиналне и ефективне каматне стопе банака у РС за девет мјесеци су на приближном нивоу просјека у прошлој години.
У извјештају се констатује да су на висину каматних стопа банака у РС значајан утицај имале и ниже каматне стопе на кредите из кредитних линија Инвестиционо-развојне банке РС.
Основни извори средстава банака су депозити који су у овом периоду износили 4,15 милијарди КМ, а њихово учешће у укупној пасиви банака смањено је са 82 на 78 одсто у односу на крај прошле године.
У структури депозита највеће учешће имају депозити грађана, а регистрована је валутна промјена тих депозита, тако да домаћа валута има учешће од 41 одсто, а депозити грађана у страној валути, са доминацијом евра, износе 59 одсто.
Штедња у банкама РС износила је 838 милиона КМ и већа је за 64,8 милиона КМ него на крају прошле године, а констатовано је да је повећано орочење штедње као резлутат враћања повјерења у банке.