Društvo

Закон о информисању у супротности са Уставом Србије

БЕОГРАД - Измјене Закона о јавном информисању у супротности су са Уставом Србије и са чланом 10. Европске конвенције о људским правима, показала је анализа коју је за потребе Удружења новинара Србије (УНС) сачинила адвокатска канцеларија "Ковингтон и Берлинг" из Вашингтона.


Заштитник грађана Саша Јанковић, на чији је приједлог Уставни суд Србије у октобру покренуо поступак за оцјену уставности измијењеног Закона о јавном информисању, упутио је том суду и ову анализу.

"Поступак дозвољава да све што доприноси правилној и потпуној оцени суда и може бити од користи, у сваком моменту може да се упути суду. Сматрам да Уставни суд Србије треба да буде упознат са овом анализом јер она садржи аргументе и са становишта међународног права, које овај суд треба да има у виду приликом одлучивања", изјавио је Јанковић.

Он додаје да је ријеч о додатним аргументима са становишта међународног права и пресуда Европског суда за људска права, који практично потврђују основаност сумњи да је Закон о јавном информисању у једном дијелу противан Уставу.

Генерални секретар УНС-а Нино Брајовић подсјећа да је америчка канцеларија, специјализована за медијско право, на захтјев тог удружења већ крајем јула анализирала тада предложене измјене Закона о јавном информисању и оцијенила их негативно.

За разлику од прве, која је више усмјерена на међународне стандарде, друга анализа је усвојена законска рјешења упоређивала са уставним одредбама. УНС је могао и сам да поднесе иницијативу Уставном суду, али по ријечима Брајовића, то није учињено да се поступак не би пролонгирао, па су нови налази достављени омбудсману.

Осим што генерално оцјењују да су измјене и допуне Закона о јавном информисању супротне Уставу и важећем међународном праву, амерички адвокати у анализи наводе и конкретне замјерке.

За одредбу која прописује обавезу да се медији региструју кажу да је "супротна Уставу Србије и примарном међународном праву", док је "обустава дистрибуције јавног гласила у цјелости супротна члану 10. Европске конвенције о људским правима".

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog