Politika

СДА: Предложена америчко-европска иницијатива је добра основа

САРАЈЕВО - СДА сматра да предложени текст америчко-европске иницијативе у вези са реформом Устава БиХ представља добру основу за наставак политичких разговора и покретање и вођење процедуре измјене Устава БиХ у Парламентарној скупштини БиХ.


Предсједник Главног одбора СДА Халид Гењац рекао је данас у Сарајеву да одбијање понуђеног приједлога неће донијети у будућности значајнију промјену става и односа међународне заједнице према промјенама Устава БиХ.

"Сматрамо да одбијање најновије иницијативе, сигурно значи даље заостајање БиХ, продубљивање негативних трендова у свим сегментима друштвеног живота. Једном ријечју, погоршање позиције БиХ, али и свих њених грађана", истакао је Гењац на конференцији за новинаре.

Он је навео да понуђени приједлог садржи углавном оне измјене устава без којих је веома тешко или није могуће даље кретање БиХ према ЕУ и НАТО-у, и додао да без помоћи међународне заједнице није могућ ни разговор о уставу.

Гењац је нагласио да ниједна политичка странка у БиХ и ниједан политички лидер, без обзира на обимност аргументације коју може износити, није у позицији да диктира обим и начин ангажовања међународне заједнице на уставним реформама.

Наводећи да понуђени америчко-европски приједлог не садржи све што је потребно, Гењац је истакао да он нуди побољшање у односу на постојеће стање.

"Приједлог садржи дио најнеопходнијих и најприоритетнијих измјена које се односе на усклађивање са европском конвенцијом о заштити људских права и основних слобода, на шта се обавезала и држава и сви политички субјекти приступањем Савјету Европе, а и потписивањем Споразума о стабилизацији и придруживању", нагласио је Гењац.

Он је додао да приједлог нуди уставно позиционирање одбране и обавјештајних послова у надлежност БиХ, Суда и Тужилаштва БиХ, Сипе, независност Високог судског и тужилачког савјета, те позиционирање система индиректног опорезивања, у надлежност институција БиХ.

"Приједлог нуди уношење у устав такозване европске клаузуле, коју је формулисала Европска комисија, слично као у многим земљама које су биле у транзицији које је подржала Венецијанска комисија, која не рјешава све проблеме односа у надлежностима ентитета и државе, у процесу испуњавања обавеза према ЕУ, али без које је веома отежано испуњавања приоритета из европског партнерства са БиХ", навео је Гењац.

Он је додао да америчко-европским приједлогом није отклоњена условљеност двојног држављанства, што погађа огроман број дијаспоре БиХ, није отклоњена девијација ентитетског у етничко гласање и његова "вемо штетна и опасна злоупотреба".

"Такође, није ријешено успостављање врховног суда БиХ, који је неопходан, не само ради осигурања једнаких стандарда у правосуђу, него и ради нужности одвајања послова Уставног суда од послова правосуђа, без чега се он све више затрпава предметима", рекао је предсједник Главног одбора СДА.

Преговарачки тим ЕУ и САД предложио је политичким лидерима у БиХ крајем новембра модификовани бутмирски пакет уставних промјена.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog