Politika

Брамерц забринут због скраћивања мандата страним судијама

ЊУЈОРК - Главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц изјавио је данас да БиХ сарађује са Тужилаштвом, али је изразио забринутост што међународним судијама и тужиоцима који раде на истрази о ратним злочинима није продужен мандат и након 31. децембра.


Брамерц је у извјештају који је поднио пред Савјетом безбједности УН рекао да би, ово питање, уколико не буде хитно ријешено, могло угрозити актуелне судске процесе и истраге о ратним злочинима.

Он је оцијенио да би то имало "озбиљне посљедице по рад Трибунала" и да је, како сматра, неопходна моментална акција".

Брамерц је у данашњем говору пред амбасадорима држава чланица Савјета безбједности УН похвалио сарадњу Србије са Тужилаштвом и рекао да Београд "мора да задржи овај ниво сарадње" и ухапси преостале хашке оптуженике Ратка Младића и Горана Хаџића.

Главни тужилац Хашког трибунала указао је на "преданост и професионалност" служби Србије које траже Младића и Хаџића и нагласио да је "у сталном контакту" са челницима тих служби, као и да је обавијештен о акцијама потраге које су спроведене у посљедње вријеме.

Он је нагласио да су власти у Београду омогућиле тужилаштву у Хагу "бржи и ефикаснији" приступ траженим документима и архивама.

Главни тужилац у извјештају није навео формулацију "пуна сарадња" у оцјени односа Србије и Хашког суда, али је први пут рекао да је задовољан сарадњом Београда са Трибуналом.

Говорећи о сарадњи Хрватске са Трибуналом, Брамерц је рекао да у посљедњих шест мјесеци нема никаквог битног напретка у вези са лоцирањем артиљеријских дневника из операције "Олуја" из 1995. године, а резултати проширене истраге коју спроводе хрватске власти и даље су ограничени.

У извјештају главног тужиоца Хашког трибунала наводи се да је ријеч о кључним војним документима која се тичу суђења хрватским генералима Анти Готовини, Ивану Чермаку и Младену Марчаку.

Он је позвао Хрватску да појача своје напоре и доврши свеобухватну истрагу, како би лоцирала ове документе и доставила их суду прије завршетка суђења.

Брамерц је написао да је Хрватска у периоду на који се односи извјештај наставила да примјерено одговара на већину захтјева за правну помоћ, али да нема битног напретка у лоцирању низа кључних војних докумената повезаних са операцијом "Олуја", које тужилаштво тражи од 2007. године.

Он је у извјештају навео да Тужилаштво поздравља иницијативу хрватског премијера Јадранке Косор, са којом је основана међуресорска радна група за вођење истраге о несталим артиљеријским дневницима из "Олује".

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog