Politika
Mишљење МСП отвориће могућност преговора
БЕОГРАД - Мишљење Међународног суда правде /МСП/ отвориће могућност преговора између Београда и Приштине на прољеће идуће године, након окончања судског спора, сматра професор међународног права Радослав Стојановић.
Стојановић је за рекао да ће српска страна инсистирати на ставу да је отцјепљење Косова противно међународном праву.
Косовски Албанци потезаће аргумент да је Србија током 1989. и 1999. године примијенила силу и терор и да су због тога имали право на самоотцјепљење, а МСП ће, како је увјерен Стојановић, прихватити оба аргумента.
"Убеђен сам да ће Међународни суд изрећи мишљење да је једнострано отцепљење Косова противправно. Али, по међународном праву, такође, када једна етничка заједница изрази вољу за самоопредељење, успе да контролише територију на којој преставља већину, а против ње држава примени силу, она има право оружане самоодбране и једностраног отцепљења", рекао је Стојановић, који је бивши заступник државне заједнице Србије и Црне Горе пред Међународним судом у Хагу судом по тужби БиХ.
Он је навео да је чињеница да је Србија 1998. и 1999. године примијенила силу, тако да се очекује да ће МСП то ставити на терет Србије, па ће стога мишљење Суда имати такав смисао да ће отворити нове преговоре, што је успјех за политику Србије.
Напомињући да је Међународни суд управо организован зарад мирног рјешавања спорова, Стојановић је истакао да очекује подршку Међународног суда за мировна рјешења косовског проблема, путем савјетодавног мишљења.
Он истиче да се засигурно не може очекивати да ће Суд дати за право Србији и да тиме она апсолутно добија.
Ако би се отворили нови преговори, Стојановић сматра да би њима требало сасвим другачије приступити, а подјелу Косова у тим преговорима види као највећу могућност за Србију.
"Јер, имате правни принцип - ко поседује земљу, он има право на њу", закључио је Стојановић.