Politika

Препорука Савјету министара ЕУ да примјени споразум са Србијом

СТРАЗБУР - Европски парламент у Резолуцији о проширењу Европске уније, која је данас усвојена у Страсзбуру, препоручује Савјету министара Уније да примијени прелазни трговински споразум са Србијом.


У Резолуцији је наведено да једнострана имплементација, изведена у условима финансијске кризе, показује посвећеност земље да настави на путу ка чланству у Унији и стога ЕП "позива Савјет министара да без одлагања одлучи о ратификацији Прелазног споразума.

Такође се подвлачи да пуна сарадња с Хашким трибуналом представља суштински услов за напредак земаља региона ка чланству у ЕУ, уз позив државама западног Балкана да ријеше међусобне спорове како ти сукоби не би били препреке за укључивање у ЕУ.

Извјестилац ЕП за Србију посланик Јелко Кацин изјавио је да би Србија због своје величине и стратешког положаја лако могла да буде мотор приближавања региона западног Балкана и додао да због тога званични Београд мора систематично да се посвети неопходним политичким и економским реформама.

Он је током пленарног засједања Парламента рекао да је Србија у посљедњих неколико мјесеци напредовала и испунила низ обавеза из мапе пута за укидање виза и тиме показала себи и Европи да може много више и боље да оствари, него у прошлости.

"За овај успјех Србија је заслужила сво признање. Србија има скривене потенцијале које мора активирати на свом путу ка ЕУ у своју сопствену корист, својих сусједа, читаве регије и ЕУ", додао је Кацин.

Он је истакао да је потребно успјешно окончати сарадњу са Хашким трибуналом, додавши да је потребно подићи ниво политичке културе у Србији.

"Потребни су транспарентност и активно тражење што ширег консензуса у јавности, као и престанак подјеле између владајуће коалиције и опозиције по кључним питањима. Слобода и независност медија и престанак манипулације медијима је незаобилазни предуслов бржег напретка државе", закључио је Кацин.

У дијелу Резолуције који говори о Србији наводи се да се "са задовољством примјећује напредак који је ова земља начинила, а посебно у једностраној примјени прелазног споразума".

Такође се истиче да пуна сарадња с Хашким судом представља суштински услов за напредак земаља региона ка чланству у Унији, уз позив државама западног Балкана да ријеше међусобне спорове како ти сукоби не би били препреке за укључивање у ЕУ.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog