Politika

Kaцин: Србија би требала бити мотор региона

БЕОГРАД/СТРАЗБУР - Извјестилац Европског парламента за Србију Јелко Кацин рекао је у Стразбуру да би Србија, због своје величине и стратешког положаја, лако могла да буде мотор приближавања региона западног Балкана у ЕУ.


Кацин је током пленарног засјeдања Европског парламента истакао да званични Београд због тога мора систематично да се посвети нужним политичким и економским реформама.

Он је навео да је Србија у посљедњих неколико мјесеци напредовала и испунила низ обавеза из мапе пута за укидање виза и тиме показала себи и Европи да може много више и боље да оствари него у прошлости.

"За овај успјех Србија је заслужила признање. Србија има скривене потенцијале које мора активирати на свом путу ка ЕУ у своју сопствену корист, својих сусједа, читаве регије и ЕУ", додао је Кацин.

Он је истакао да је потребно успјешно окончати сарадњу са Хашким трибуналом, подићи ниво политичке културе у Србији и окончати подјеле између владајуће коалиције и опозиције о кључним питањима.

Посланици Европског парламента гласају данас о резолуцији о проширењу ЕУ на западни Балкан, Турску и Исланд, а у којој се од Савјета ЕУ тражи да се што прије изјасни о примјени Прелазног трговинског споразума ЕУ са Србијом.

У приједлогу резолуције се истиче напредак Србије, посебно у једностраној примјени Прелазног трговинског споразума с ЕУ, те наводи да пуна сарадња с Хашким судом представља суштински услов за напредак земаља региона ка чланству у Унији.

Државе западног Балкана се позивају да ријеше међусобне спорове, како ти сукоби не би били препреке за укључивање у редове ЕУ.

Европски парламент је већ, без расправе, одобрио одлуку Савета министара ЕУ да се додјели помоћ од 100 милиона евра за покривање буџетских потреба владе Србије, као и макрофинансијски кредит од 200 милиона евра.

Би-Би-Си преноси да се у нацрту резолуције, о којој ће посланици највјероватније данас гласати, по први пут се говори о Косову без повезивања статуса ове територије са резолуцијом УН 1244 из 1999. године.

У резолуцији се наводи да ће европски посланици изразити задовољство због потписивања Споразума о полицијској сарадњи између власти у Београду и мисије Еулекс на Косову, уз став да је потребна тјешња заједничка акција, посебно на сјеверу Косова.

Изражава се нада да ће прије краја године бити окончан процес децентрализације на Косову да би се, наводи се у тексту, задовољили захтјеви из Ахтисаријевог плана.

Истиче се да је Парламент задовољан што се Европска комисија залаже за укидање виза за становнике Косова и Метохије, као и да Србија треба да се понаша конструктивно у односу на Косово, те се препоручује Европској комисији да што прије отпочне дијалог о укидању виза са приштинским властима.

Додаје се и да Европски парламент поздравља чињеницу да Еулекс може да има "пуну могућност" да уведе правну државу и демократију на цијелој територији Косова и тако "отвори врата за интеграцију Косова у ЕУ".

Комесар за проширење Уније Оли Рен и предсједавајући Савјета министара ЕУ Карл Билт потврдили су раније у расправи ријешеност ЕУ да у чланство прими државе западног Балкана.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog