Društvo
2011. посљедња прилика за попис
БАЊА ЛУКА - Међународне стандарде за попис становништва препоручују УН, а специфичности се препуштају свакој земљи, тако да БиХ због тих специфичности трпи већ 19 година, изјавио је демограф Стево Пашалић.
"Сад и томе мора доћи крај. Година 2011. посљедња је прилика да се уврстимо у међународну статистичку евиденцију и да будемо заједно са 233 земље или територије. Само Либан и Сомалија неће извршити попис 2010. или 2011. године и ако је БиХ мјесто с њима, онда нека се попис и не уради", рекао је Пашалић.
Он сматра да попис становништва у БиХ треба вршити по моделу који се увијек примјењивао на овим просторима, јер су конститутивни народи у БиХ њена уставна категорија.
"Не буде ли тог изјашњавања, ми практично дерогирамо Устав. Приватна је ствар сваког становника је хоће ли се уопште изјаснити о националности. Међутим, моје чврсто увјерење је да је интерес сваког народа да се изјасни о свом националном и религијском опредјељењу и тиме нико није угрожен", нагласио је Пашалић.
Он је додао да више од 76 одсто земаља има изјашњавање о језику, 75 одсто о националној припадности и око 55 одсто о религијској припадности.
"У Европи су све мултиетничке земље то вршиле, а нису земље које су доминантно једнонационалне као што су на примјер Француска и Њемачка", рекао је Пашалић.
Говорећи о попису дијаспоре, Пашалић је појаснио да је препорука УН да се пописује сваки становник који је најмање годину дана имао пребивалиште у БиХ.
"Они који су држављани БиХ, а не налазе се у БиХ, и даље остају њени држављани и нико им то не одузима. Мора се правити разлика између становника и држављана", истакао је Пашалић.
Он је додао да они који живе изван БиХ могу бити на посебним писницама, како би се видјело колико људи има у дијаспори, али не могу ући у укупан број становника.