Politika
Шпирић у Њујорку: Дејтон није за оспоравање
ЊУЈОРК - Предсједавајући Савјета министара БиХ Никола Шпирић изјавио је да је у обраћању пред Савјетом безбједности УН у Њујорку желио да истакне да не смије бити оспоравања мировног споразума на којем почива БиХ.
Он је истакао да је циљ његовог излагања пред Савјетом безбједности било и да створи више оптимизма и реалне представе, јер не може бити опструкција у РС, а неспоразуми у Федерацији БиХ.
Шпирић је "Независним новинама" рекао да мора да се говори једним језиком и да у свему мора бити више објективности.
Одговарајући на питање да ли је његово обраћање успјело да амортизује негативан извјештај високог представника у БиХ Валентина Инцка, Шпирић је навео да ће се то видјети.
Говорећи о излагањима других амбасадора у Савјету безбједности, Шпирић је рекао да су она углавном била у тону какав су добили у извјештају, истичући да су управо због тога сви извјештаји веома битни "иако се код нас њима не поклања доста пажње пошто се на бази њих заузимају одређени политички ставови".
''Зато је веома важно бити присутан и рећи став, јер на бази толике дозе песимизма којим одише Инцков извјештај тешко је очекивати успјех у БиХ", додао је Шпирић.
Он је напоменуо да све док постоје они који кажу да је Дејтон донио само мир у БиХ, а не и суштину, стварају нестабилност, те нагласио да је смисао његовог обраћања био да укаже и да постоје друге земље у Европи и свијету које су настале на бази мировних споразума, а које су данас развијене.
Шпирић је истакао да је задовољан атмосфером која је владала на сједници Савјета безбједности УН, на којој су он и високи представник изнијели виђење ситуације у БиХ, те да га радује што је било могуће чути уравнотежен приступ представника САД, који су говорили о напретку у БиХ, до апсолутног неслагања амбасадора Виталија Чуркина са Инцковим извјештајем.
Према његовим ријечима, Чуркин је указао да ОХР продукује кризу у БиХ и да су неспојива бонска овлаштења и присуство БиХ као несталног члана Савјета безбједности УН.
"Он је децидно рекао да би добро било да се расправља о извјештају који је Влада РС прослиједила Савјету безбједности", рекао је Шпирић и додао да се из тога може закључити да, ако је извјештај добила руска делегација, да су га добили и други чланови Савјета безбједности, те да ће реакције на њега тек услиједити.
Шпирић је истакао у обраћању Савјету безбједности да су сарадници високог представника у БиХ Валентина Инцка, који су учествовали у изради извјештаја високог представника, пали у замку површности и непрофесионализма.
Он је током обаћања нагласио да мора поставити питање како је БиХ успјела добити мјесто несталне чланице Савјета безбједности, ако извјештај високог представника у БиХ представља реално стање ствари на терену.