Politika
Eвропски парламент: Рен образлаже Стратегију проширивања ЕУ
БРИСЕЛ - Европски комесар за проширење ЕУ Оли Рен ће у Европском парламенту образложити Стратегију проширивања Европске уније, коју је израдила Европска комисија.
Како јавља ББЦ, очекује се да ће Рен добити подршку европских посланика за општи став да земље Западног Балкана треба да уђе у редове европске двадесетседморице чим испуне нужне услове.
У Европском парламенту ће се, такође, водити расправа о резолуцији коју је припремио Спољнополитички одбор парламента у којој се тражи да се Савјет министара ЕУ што прије изјасни о примјени Прелазног трговинског споразума са Србијом.
У поменутом приједлогу резолуције, Спољнополитички одбор са задовољством истиче напредак Србије, посебно у једностраној примјени Прелазног трговинског споразума с Унијом.
„Та једнострана примјена, у условима финансијске кризе, добро показује преданост те земље напретку на путу у укључивање у Европску унију", наглашава се у нацрту резолуције и зато се од Савјета министара ЕУ тражи да се неодложно изјасни о ратификацији Прелазног споразума.
Како се најављује, европски посланици изразиће задовољство због потписивања Споразума о полицијској сарадњи између власти у Београду и мисије Еулекс на Косову, уз став да је потребна тјешња заједничка акција посебно на сјеверу Косова.
У тексу приједлога резолуције такође се изражава нада да ће прије краја године бити окончан процес децентрализације на Косову како би се, наводи се у тексту, задовољили захтјеви из Ахтисаријевог плана.
Исто тако износи се закључак да пуно оперативно дјеловање Еулекса треба да омогући дјеловање правне државе, јавног реда и безбједности на целом Косову.
У документу који је припремио Спољнополитички одбор Европског парламента истиче се да пуна сарадња с Хашким судом представља суштински услов за напредак земаља региона ка чланству у Унији.
Државе Западног Балкана се позивају да ријеше међусобне спорове, како ти сукоби не би били препреке за укључивање у редове ЕУ.
Европски парламент је већ, без расправе, одобрио одлуку Савјета министара ЕУ да се додијели помоћ од 100 милиона евра за покривање буџетских потреба владе Србије, као и макрофинансијски кредит од 200 милиона евра.