Politika
Mирел: Србија се треба консултовати прије подношења кандидатуре
БЕОГРАД - Директор Директората за западни Балкан Европске комисије Пјер Мирел изјавио је данас у Београду да би пријаву за чланство Србије у ЕУ требало поднијети уз претходну консултацију са Председништвом ЕУ и Европском комисијом.
"Не видим како би 27 држава ЕУ могло да разматра апликацију уколико је Привремени споразум још увек блокиран", рекао је Мирел, који данас учествује у раду Пете конференције одбора за европске интеграције националних скупштина земаља процеса стабилизације и придруживања југоисточне Европе.
Мирел је рекао да би прелазни трговински споразум са Србијом могао да буде одблокиран ако извјештај главног тужиоца Хашког трибунала Сержа Брамерца о сарадњи Србије буде позитиван.
Потпредсједник Владе Србије Божидар Ђелић изјавио је да очекује да би одмрзавање прелазног трговинског споразима могло да услиједи почетком децембра. Он је нагласио да Србија у потпуности сарађује са Хашким трибуналом.
Извјестилац Европског парламента за Србију Јелко Кацин рекао је у Дому народне Скупштине Србије, гдје се одржава конференција, да је претходних дана чуо изјаве политичара из Београда да намјеравају да поднесу кандидатуру за чланство у ЕУ до краја године, али да су све те најаве долазиле од политичара из само једне странке.
"То је питање српске будућности и на то питање мора прво да одговори коалиција, затим и влада, али у тај процес мора бити укључена и опозиција. Не ради се о предаји апликације, већ о добијању позитивног одговора која мора ојачати проевропске снаге, ојачати амбиције у региону и убрзати тај процес", рекао је Кацин.
Он је нагласио да пријава не смије бити "корак који зауставља, већ корак који убрзава Србију".
У Београду је данас почела дводневна Пета конференција одбора за европске интеграције националних скупштина земаља Процеса стабилизације и придруживања југоисточне Европе, у чијем раду учествује и парламентарна делегација Парламента БиХ.
На скупу учествују парламентарци из 15 држава региона, а конференција ће се завршити сутра усвајањем заједничке изјаве.