Politika

Шпирић о састанку министара одбране Америчко-јадранске повеље

САРАЈЕВО - Предсједавајући Савјета министара БиХ Никола Шпирић сматра да је састанак министара одбране Америчко-јадранске повеље, који се данас одржава у Сарајеву, изврсна прилика за давање новог подстицаја даљој стабилизацији прилика у региону и подршке интеграцији земаља региона у евроатлантске структуре.


Говорећи на отварању министарског састанка Шпирић је рекао да је БиХ спремна да учи на искуству других и преузме све добре праксе и акумулирано знање, како путем ове регионалне иницијативе, тако и путем других форума и програма билатералне сарадње.

"Један од примарних спољнополитичких циљева БиХ, који је као такав препознат и уврштен у свим стратешким документима, јесте интеграција у НАТО и ЕУ", истакао је Шпирић констатујући да су надлежни у БиХ свјесни да процес интеграције земље у НАТО подразумијева не само војна и одбрамбена питања него много шири спектар активности.

Према ријечима предсједавајућег Савјета министара, БиХ се путем Индивидуалног партнерског акционог плана (ИПАП) упознала са широким дијапазоном програма у које мора бити укључена.

"Обим ће се свакако повећати када будемо примљени у Акциони план за чланство (МАП) у НАТО", рекао је Шпирић и додао да су очекивања БиХ од апликације за чланство у Акционом плану велика, као и нада да ће она у кратком року бити размотрена и прихваћена од надлежних у НАТО-у.

Према његовим ријечима, успјешно је проведена реформа одбране и чињеница је да је БиХ у релативно кратком времену од конзумента мировних операција прерасла у савезника.

"То нам даје за право да вјерујемо да ћемо заједничким снагама побиједити све изазове и испунити коначни циљ, а то је пуноправно чланство у НАТО-у", навео је Шпирић.

Предсједавајући Савјета министара захвалио се на драгоцјеној помоћи коју БиХ на путу ка НАТО-у пружају експерти из Брисела и Штаба НАТО-а у Сарајеву и честитао Албанији и Хрватској, чланицама Америчко-јадранске повеље, постизање статуса пуноправних чланица у овој алијанси.

Министарском састанку присуствују министри одбране БиХ, Србије, Црне Горе, Македоније, Словеније и Хрватске, замјеник министра одбране Албаније, помоћник државног секретара за одбрану САД, помоћник генералног секратара НАТО-а те представници Регионалног савјета за сарадњу.

Америчко-јадранска повеља утемељена је 2. маја 2003. године, када су министри спољних послова САД, Албаније, Хрватске и Македоније у Тирани потписали документ о њеном оснивању.

У децембру 2008. године у пуноправно чланство Повеље приступиле су БиХ и Црна Гора, док Србија има статус посматрача.

Циљ ове иницијативе су јачање регионалне сарадње, безбједности и стабилности, што су предуслови за што брже укључивање у евроатлантске интеграције, те јачање демократије и мањинских права.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog