Društvo

У Србији 30.000 жртава комунистичког терора

БЕОГРАД - Влада Србије и Министарство правде формирали су Комисију за тајне гробнице убијених од 1944. године, са задатком да открије и обиљежи гробнице на адекватан и пристојан начин.


"Наш задатак није да се бавимо политиком и политичким догађајима из Другог светског рата. Став Владе Србије јесте да свако има право на гробно место и да оно мора да буде обележено", рекао је државни секретар Министарства правде Слободан Хомен.

Он је навео да ће Влади Србије бити предложено да скине ознаке повјерљивости са свих релевантних докумената који ће бити потребни у раду Комисије и нагласио да не треба очекивати резултате преко ноћи.

У Комисији су представници свих државних органа и релевантних министарстава, као и представници Скупштине Србије и Републичког тужилаштва.

Предсједник Комисије Слободан Марковић рекао је да су циљеви Комисије да се истраже, пронађу и обиљеже све тајне гробнице у којима се налазе посмртни остаци стрељаних особа од септембра 1944. до 1952. године и да се утврди њихов тачан број.

Он је истакао да грађани имају право да знају под којим околностима су убијени њихови рођаци и гдје су сахрањени, а држава је обавезна да им то право омогући.

Марковић је навео да су ОЗНА, а од 1946. године и њена насљедница, Управа државне безбедности /УДБА/, пуних осам година, све до 1952., дјеловале без икаквих уставних и законских овлашћења.

"Реч је о истраживању рада формација које су деловале ван уставних и законских овлашћења пуних осам година након Другог светског рата", прецизирао је Марковић.

Он је најавио да ће Комисија организовати ексхумације у свим случајевима гдје то буде могуће.

Срђан Цветковић из Института за савремену историју каже да се процјењује да у ужој Србији има око 30 000 тајних гробница.

Према неким подацима и свједочењима, као мјеста на којима су се догађале егзекуције послије Другог свјетског рата, наводе се Млин у Суботици, Млекара у Кикинди, Рајина шума у Новом Саду и Свилара у Панчеву.

Помињу се и Пети пук у Ваљеву, стрелиште артиљеријске касарне у Ћуприји, подрум Озне у Краљеву или Трепча у Призрену.

Цветковић је рекао да ће Комисији у раду помоћи искуства Државне комисије Словеније која на откривању тајних гробница ради 20 година, а чији представници тренутно бораве у Београду.

Словенија је открила 600 тајних гробница.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog