Društvo
Глигорић: Гдје су нестале огромне донације?
БАЊА ЛУКА - Велики дио донација које је БиХ добила из исламских држава кориштен је за нелегалне радње и финансирање различитих илегалних и сумњивих кругова, тврди Тихомир Глигорић, бивши предсједник Истражне комисије Парламентарне скупштине БиХ за утврђивање трошења донаторских средстава у БиХ од 1996. до 2005. године.
"С обзиром на то да се не зна ни стварни износ донација у БиХ из исламских земаља, ни гдје је утрошен, те да је и Педи Ешдаун, бивши високи представник, својевремено рекао да су донације злоупотријебљене, сасвим је извјесно да је велики дио новца кориштен за нелегалне радње, па и за финансирање разних илегалних и сумњивих кругова", рекао је Глигорић.
Он је нагласио да је сигурно да је из ових огромних донаторских средстава настао и млади бошњачки капитал.
"Током једне сједнице у парламенту БиХ, на којој су учествовали и делегати и посланици, на моје питање у вези са донацијама, Ешдаун је пред свима одговорио да нема више донација за БиХ зато што су оне злоупотријебљене, те да је БиХ добила девет милијарди долара донаторских средстава, што је више него што је Њемачка добила послије Другог свјетског рата", рекао је Глигорић.
Он је упозорио да се од тада ништа није предузело у вези с донацијама и да ниједан орган гоњења, па ни Тужилаштво БиХ, није покренуо ово питање, што изазива сумњу у њихову повезаност.
"Док год су у Федерацији БиХ у политици људи који су били и током рата и непосредно послије ратних дешавања, истина у вези с донаторским средствима никад неће бити откривена, зато што је 90 одсто средстава добила ФБиХ, а РС десет одсто. Да је неким случајем тај новац у Српској потрошен на начин како је потрошен у ФБиХ, односно да је све сумњиво и под велом тајне, многи би завршили у затвору и тада би се умијешао и ОХР", нагласио је Глигорић и додао да је ријеч о Странци демократске акције и Странци за БиХ.
Према његовим ријечима, неопходно је разликовати донације које су долазиле из западних земаља од донација из земаља исламског свијета.
"Средства из исламских земаља, која су ишла разним каналима, и данас су под велом тајне. Велики дио ових средстава ишао је преко разних удружења и хуманитарних организација од стране исламског свијета. Ријеч је о великим сумама новца, а чињеница је да много кућа још није обновљено, да су многа села и даље без струје, те да постоји много проблема, а на другој страни тај новац је потрошен, односно негдје је завршио, што изазива сумњу", додао је Глигорић.
Док је Аднан Терзић био на лидерској позицији Савјета министара БиХ, каже Глигорић, такође је речено да донаторска средства нису била у легалним токовима новца.
Глигорић каже да ни предсједник СДА Сулејман Тихић ништа није урадио у вези са питањем донација, као што је рекао у свом изборном говору, непосредно пред страначке изборе.
Радомир Павловић, предсједник Скупштине општине Сребереница, каже да је у ову општину стигло око 700 милиона КМ од различитих међународних донатора.
"Могао се направити један град од овог новца, а наш народ и даље тешко живи. Донације нису допринијеле да град оживи, већ су отишле у руке Бошњака", указао је Павловић