Društvo
Mедији морају промијенити однос према женама
БАЊА ЛУКА - Медији требају дати више простора женама које се баве науком, економијом, политиком, медицином и културом, а не користити их ради рекламирања и искориштавати као сексуалне објекте за привлачење пажње, поручују из Џендер центра Републике Српске.
"Медији имају значајну улогу као катализатори друштвених промјена ради елиминисања родне дискриминације и неравноправности полова у БиХ. Они требају приказивати жене и мушкарце равноправно и без стереотипа, поштујући људско достојанство", истакла је службеник за односе са јавношћу Џендер центра РС Дијана Тепшић.
Она је прије обуке под називом "Медији и равноправност полова" у Бањој Луци рекла да новинари треба да подижу ниво свијести о потреби равноправног учешћа жена и мушкараца у економском и друштвеном развоју, те елиминишу сексизм у језику у медијским садржајима.
''Медији су савезници и партнери у овој теми, а промовисање принципа равноправности полова је предуслов за здраво и демократско друштво. Медији морају да воде рачуна како ће поруке које преносе утицати на јавност'', наводи Тепшићева.
Она је оцијенила да још постоји велики број медија који подржава стереотипну и традиционалну слику жене, која се у сврху рекламирања искориштава као сексуални објекат за привлачење пажње.
''Од деведесетих година до данас виде се помаци. Медији требају бити друштвено одговорни и треба да подржавају ове теме, јер је то услов за друштвени и економски напредак наше земље'', сматра Тепшићева.
Она је додала да Џендер центар РС има добру сарадњу са медијима, иако се темама жена посвећује мало медијског простора и постоји проблем употребе родно осјетљивог језика.
''Медији креирају друштвену свијест и они требају бити савезници у овој причи, тако што ће избјегавати нетолеранцију, дискриминацију, тако што ће бити политички коректни и што ће водити рачуна како њихове поруке утичу на јавност'', поручила је Тепшићева.
Сарадник за извјештавање и методологију у Агенцији за равноправност полова БиХ Маида Ћехајић истакла је да је ова обука оррганизована данас у Бањалуци како би разговарали са новинарима и представницима медија о џендер концепту, стереотипима у медијима, те размијенили искуства и видјели који су позитивне, а које негативне стране када је ријеч о овој теми.
''У посљедњих пет година осјећа се велики помак у раду медија и извјештавању о родно сензитивним питањима, али то је дуготрајан процес и највећи недостатак односи се на чињеницу да се понекад лица различитог пола стављају у неравноправан положај, посебно када је у питању извјештавање о насиљу у породици, када је насилник заштићенији од жртве'', додала је Ћехајићева.
Према њеним ријечима, битно је код новинара развити сензитивност на који начин треба извјештавати о оба пола јер у неким ситуацијама треба приступити на другачији начин.
''То се првенствено односи на заштиту жртве насиља у породици, трговине људима, али и давање већег простора женама које се баве економијом, политиком, медијима, културом, медицином да би се показало да су жене једнако присутне у нашем друштву'', додала је Ћехајићева.
На обуку ''Медији и равноправност полова'', коју су организовали Агенција за равноправност полова БиХ при Министарству за људска права и избједглице БиХ и Џендер центар - центар за једнакост и равноправност полова РС, позвани су представници медијских кућа.