Politika
Шпирић у Будимпешти: Услови за интетнзивнију сарадњу двије земље
БУДИМПЕШТА - Предсједавајући Савјета министара БиХ Никола Шпирић, који борави у посјети Мађарској, изјавио је да најава глобалног опоравка од економске кризе ствара услове за интензивнију сарадњу двије земље и да за то постоји спремност Владе Мађарске и Савјета министара БиХ.
"Веома сам задовољан посјетом, а синоћ сам имао сусрет са мађарским премијером Гордоном Бајнаијем. Била је то прилика да оцијенимо ток сарадње између двије пријатељске земље", рекао је Шпирић.
Он је навео да је Мађарска заинтересована за сарадњу и за помоћ БиХ на евроатлантском путу, а посебно постоји интерес за инвестирање у БиХ, поготово у пројекат "Ина-Мол".
"Мислим да је то права тема за федералног премијера и министра енергетике", поручио је Шпирић.
Према његовим ријечима, Мађари су и даље спремни да улажу у БиХ, али су ефекти глобалне економске кризе дали нежељене резултатате и смањење обима робне размјене.
"У том смислу, најава глобалног економског опоравка ствара услове за интензивнију сарадњу", нагласио је Шпирић.
Он је нагласио да се са сигурношћу може очекивати подршка Мађарске када је ријеч о либерализацији визног режима за грађане БиХ.
"Посебно охрабрује њихов став да уставну реформу у БиХ не треба везати за потребу транзиције ОХР-а и високог представника него да уставне реформе морају бити плод договора унутар БиХ", рекао је Шпирић.
"Јуче сам имао прилику да се сусретнем и са министром спољних послова Петером Балажом и да затражим ту подршку, а данас смо имали у оквиру Института за спољну политику под покровитељством `Вишеградске групе` разговоре о теми `БиХ ка стабилизацији, просперитету и европским интеграцијама` и ту је био присутан и високи представник у БиХ Валентин Инцко и министар иностраних послова Мађарске", рекао је Шпирић.
Он је нагласио да је у свом излагању на том скупу говорио о напретку који је постигла БиХ, о изазовима и о потреби стварања новог оптимизма у земљи.
Шпирић је рекао да је затражио подршку и препоруке "Вишеградске групе" у вези са укидањем визног режима јер је то најбитније за грађане БиХ.
"Затражио сам и подршку да се уставна реформа не веже за потребу транзиције ОХР-а, не зато да би смо то избјегли, него једноставно да би смо на бази новог оптимизма сасвим толерантно разговарали о ономе што јесте минимум уставних промјена које омогућавају успјешно интегрисање БиХ и њен пут ка Европској унији", истакао је Шпирић.
Он је нагласио да је Мађарска, као пријатељска земља, спремна да подари своје искуство БиХ у вези са европским интеграцијама, како БиХ не би беспотребно правила грешке на том путу.
"Не мислим да је БиХ мање сигурна од других земаља, а Мађари као и сви наши пријатељи очекују да ће БиХ убрзати свој пут ка ЕУ. Овдје не постоји процјена да су инвестиције несигурне у БиХ", додао је Шпирић.