Politika
Билт: БиХ једина заостаје на путу ка ЕУ
ВАШИНГТОН - Карл Билт, министар иностраних послова Шведске, која предсједава ЕУ, рекао је да је БиХ једина од свих земаља западног Балкана заостаје на путу ка ЕУ.
Током боравка у Вашингтону на самиту европског блока са САД Билт је истакао да су све остале државе западног Балкана знатно одмакле на путу ка ЕУ.
Билт сматра да је коначна ратификација Лисабонског споразума представља прекретницу за ЕУ, која сада напушта еру ротирајућег предсједништва и убудуће ће имати боље инструменте, као што је спољнополитичко тијело.
Он је истакао да ће то тијело бити моћно средство које ће унаприједити дјеловање ЕУ на глобланом нивоу, али и указао да ће бити потребно неколико година да ова институција буде успостављена.
"На самиту са САД остварили смо неколико резултата. Основали смо заједнички Савјет за енергетску безбједност у којем учествују министри ЕУ за енергију и спољне послове", сматра Билт.
Он је потврдио да ће данас бити одржан први састанак тог савјета на којем ће се расправљати о великим питањима.
"Одржали смо веома добре разговоре о проблему климатских промјена. Настојаћемо да у те разговоре укључимо и Индију и Кину. Предсједник Барак Обама одлази у Кину идуће седмице, а један европски званичник одлази у Индију. Размотрили смо и ситуацију у Авганистану. Унија је управо усвојила нови акциони план за Авганистан и Пакистан. Говорили смо о Блиском истоку и наравно о финасијским питањима и питањима трговинске размјене", каже Билт.
Билт је истакао да ЕУ у САД дијеле исто мишљење у вези са Авганистаном и Блиским истоком, гдје се надају да ће доћи до повећаног притиска за постизање истинског мировног споразума.
Према тврдњи шефа шведске дипломатије "Европљани су стрпљивији од Американаца у вези са Авганистаном"
"Ми смо ти који истрајавамо дуже. То се огледа у мисијама као што су оне на подручју Балкана. Европљани виде историју другачије. Ми сматрамо да се она креће споро и не верујемо у брза рјешења. Ако се упуштамо у мисију помагања изградње друштва, потребно је да истрајемо на дужи рок. Знамо да једна или двије године нису довољне за такав задатак", рекао шеф шведске дипломатије.