Politika

Љајић: Младић у Хагу до 2009. или подносим оставку

БЕОГРАД - Шеф Националног савјета за сарадњу са Хашким трибуналом Расим Љајић вјерује да ће главни тужилац Серж Брамерц, који у Београд долази у сриједу, позитивно оцијенити сарадњу Србије с Хагом, али није сигуран да ће употријебити синтагму "пуна сарадња", од које зависи став Холандије у вези са одмрзавањем Трговинског споразума ЕУ и Србије.


"Волео бих да ме Брамерц демантује, јер ми заиста заслужујемо да буде наведен израз 'пуна сарадња', пошто радимо све што је у нашој моћи да и тај последњи корак - хапшење Ратка Младића и Горана Хаџића - буде учињен. Ипак, мале су шансе да та кључна синтагма буде наведена", рекао је Љајић.

Уколико се то, ипак, догоди, рекао је Љајић, Холандија би била у заиста тешкој ситуацији, јер до сад су се "вадили" на Брамерцове извјештаје.

"Код њих постоји и додатни проблем - улазе у изборну годину и не желе да Сребреница и Хаг буду тема предизборне кампање. Али, ако би Брамерц рекао да остварујемо пуну сарадњу с Хагом, заиста би им било тешко да бране досадашњи став", рекао је Љајић.

Он вјерује да су тачни наводи да Америка убјеђује Холандију да попусти.

"Верујем да је то тачно. Американци су то већ чинили. Хилари Клинтон је у разговору с холандским шефом дипломатије Максимом Ферхагеном тражила промену холандског става, али безуспешно", истакао је Љајић.

С друге стране, рекао је Љајић, спроводе се натчовјечански напори како би се оптужени нашли у Хагу.

"Те активности су свакодневне, неке су видљиве и јавне, неке нису, али нико више не сумња у наше намере", рекао је Љајић и додао да још не може са сигурношћу да се тврди да је Младић у Србији.

Он је поновио да ће Младић бити у Хагу до краја 2009. године и да ће, уколико се то не догоди, поднијети оставку на мјесто координатора и члана Акционог тима за сарадњу с Трибуналом, зато што се његова процјена није обистинила.

Љајић, који је и министар рада и социјалне политике, рекао је да ММФ у разговорима, који су у току, није тражио да буде повећана старосна граница за одлазак жена у пензију на 65 година.

"То није тема у овом моменту, нити би такав потез донео неке велике уштеде. Али, свеједно ћемо морати да извршимо реформу пензионог система, која неће бити нимало популарна", најавио је Љајић и додао да реформа мора бити урађена.

За почетак би могли, оцијенио је Љајић, да, на примјер, буде ријешен проблем бенефицираног радног стажа.

"Имамо случајеве да рудар који ради 30 метара испод земље има бенефицирани радни стаж, што је сасвим у реду, али га има и портир који ради у руднику", нагласио је Љајић.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog