Društvo

Цикотић: Оружје се уништава, продаје и поклања

БИЈЕЉИНА - На подручју БиХ има око 35 000 тона лаког оружја и муниције и треба пронаћи начин како се ријешити тог наоружања, јер се његовим складиштењем губи огроман новац, изјавио је предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност парламента БиХ Бранко Зрно.


Зрно је на радионици о теми "Тренутне активности у имлементацији државне стратегије за контролу оружја и муниције у БиХ", која се данас и сутра одржава у Бијељини, рекао да је ово четврта радна конференција о овој теми и проблему који има БиХ.

Он је навео да представници Министарства одбране БиХ, парламента БиХ, Одбора за безбједност Народне скупштине РС, УНДП-а, ОЕБС-а и ЕУФОР-а, те Главног штаба НАТО-а у БиХ покушавају да расправе како се "једном заувијек ријешити" проблема неконтролоисане појаве и присуства лаког оружја и муниције.

"Треба пронаћи начин како се ријешити огромних количина од око 35 000 тона оружја и муниције које је ускладиштено и које се чува при чему губимо огроман новац. Губимо и на нивоу обуке припадника Оружаних снага БиХ, јер се скоро 10 одсто од укупног људског капацитета ОС-а БиХ одваја на чување тога што је ускладиштено", рекао је Зрно.

Он је додао да се заједнички покушава одговорити и на питања када ће БиХ бити сигурна земља и са овог аспекта, те да се чекају одређене одлуке Предсједништва БиХ према којима ће се даље поступати.

Истакавши да је још дискутабилно како се рјешавати муниције и наоружања, Зрно је навео да, према Стратегији контроле малог оружја и лаког наоружања у БиХ од 2008. до 2012. године, постоје три начина рјешавања тог проблема - уништавање, донације и продаја.

Зрно је поновио да ипак има помака, јер сви подаци упућују да је БиХ на добром путу и да је ово посао који се уистину ради.

Министар одбране БиХ Селмо Цикотић изјавио је да је Предсједништво БиХ 8. октобра донијело одлуку према којој је прихваћен приједлог Министарства да се значајна количина наоружања и војне муниције донира ентитетским МУП-овима и другим агенцијама за примјену закона у БиХ, а један значајан контингент за авганистанску националну армију.

Цикотић је напоменуо да се стратегија имплементира дуже него што се у почетку мислило, али је за све то вријеме урађено много, односно интегрисане су три базе података војне формације сортиране по три технички различита извора, што је био веома захтјеван процес.

Говорећи о безбједности грађана у БиХ, Цикотић каже да не постоје никакви проблеми, инциденти или несигурност, као ни индикације које могу указивати да "грађани треба да воде рачуна и имају неки посебан опрез".

"Међутим, видим да постоји још пуно фактора који опредјељују безбједност грађана БиХ и ја не могу дати коначан одговор, осим да сматрам да је БиХ у односу на многе критеријуме безбједности - сигурна, чак безбједнија од многих других земаља у окружењу и ширем региону", рекао је Цикотић.

Замјеник резидентног представника Развојног програма УН Петер фон Рајзвелт изјавио је новинарима да је УНДП задовољан што су "вођство у овом процесу преузели надлежни органи БиХ" и нагласио да ће ова организација дати пуну подршку цијелом процесу.

"Великодушна је помоћ Европске комисије за овај процес. Данашњи састав учесника нам показује да смо на правом путу. За УНДП ово није само техничко питање већ се тиче и самих људи, жена и дјеце, породица које страдају због незаконите употребе оружја, што никако не би смјело да се дешава", рекао је Рајзвелт.

Он је поновио да није ријеч о томе како технички уништавати оружје него о питању безбједности за људе који живе у БиХ.

"УНДП ради захваљујући европској подршци, али никакав новац се не може поредити са људским животима и питањем безбједности људи у једној земљи", сматра Рајзвелт.

Директор Одјељења мисије ОЕБС-а за безбједносну сарадњу Улрих Хајдер каже да је БиХ потписница два значајна документа којим се преузимају најбоље методе рјешавања питања наоружања.

Хајдер је појаснио да је то метода редукције и додао да ОЕБС посједује довољне капацитете за подршку БиХ кад је ријеч о редукцији наоружања у БиХ уништавањем.

На данашњој радионици речено је, између осталог, да је Стратегија контроле малог оружја и лаког наоружања у БиХ за период од 2008. до 2012. године резултат анализе искустава из претходног периода и сагледавања тренутног стања у овој области, као основе за дефинисање приоритетних активности и носилаца извршења појединачних активности.

Тим документом желе се развити и унаприједити капацитети БиХ у области контроле малог и лаког наоружања.

Радна конференција биће настављена и сутра у хотелу "Пирг" у Етно селу "Станишићи" код Бијељине.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog