Politika

Транспаренси: Усвајање новог Закона о сукобу интереса БиХ - политичко насиље

САРАЈЕВО - Процес израде новог Закона о спречавању сукоба интереса у институцијама Босне и Херцеговине представља опасан покушај потпуног обесмишљавања института сукоба интереса и потпуну дерегулацију ове области, каже се у саопштењу Транспаренски интернешнел БиХ.


Процес израде Закона одвијао се у потпуности нетранспарентно, док је ТИ БиХ безуспјешно покушавао на све начине доћи до информација о процесу израде овог Закона. Неопходно је одржати јавну расправу о приједлогу Закона, имајући у виду да су предложена законска рјешења катастрофална и као таква директно уперена против јавног интереса. Имајући у виду досадашње огромне проблеме у имплементацији садашњег Закона, несхватљиво је да нови Закон уводи рјешења која ће корупцију учинити легалном, а јавне званичнике у потпуности ослободити било какве одгворности по питању сукоба интереса.

Стога ће ТИ БиХ упутити апел свим домаћим и међународним институцијама да се онемогући политичко насиље и дискриминација грађана БиХ и искористити сва правна средства да се спријечи легализација корупције. Већ од уводних цланова Закона о сукобу интереса, који дефинишу лица на која се односи, посебно сужавањем дефиниције сродника јасна је намјера да се Закон релативизује и обесмисли. Приједлог Закона омогуцава јавним званичницима и да
се несметано ангажују у приватним предузећима, приватни интерес се претпоставља јавном, а умјесто да се првенствено штити јавни интерес, оставља се додатни простор званицничима да се првенствено баве властитим приватним интересима у јавној служби.

Апсолутно је неприхватљива одредба која предвиђа покретање поступка само по службеној дужности, и да грађани то право, које предвиђа садашњи закон, неће имати

Апсолутно је неприхватљива одредба која предвиђа покретање поступка само по службеној дужности, и да грађани то право, које предвиђа садашњи закон, неће имати. Ово становиште ТИ БиХ сматра недопустивим, тим прије имајући у виду пресуду Суда БиХ у предмету ТИ БиХ против Неџада Бранковића, као и досадашњу праксу ЦИК БиХ да самоиницијативно доноси правила која се косе са важећим законским одредбама. Предложена одредба новог Закона
лишава све друге заинтересоване стране, које су поднијеле пријаве ЦИК БиХ, правног средства, односно могућности жалбе и обраћања Суду БиХ.

ТИ БиХ сматра да је овакво рјешење изузетно опасно јер директно дискриминише потенцијално оштећене заинтересоване стране. Подсјећамо да у свим односним законима у региону, као и у важећем Закону у БиХ, постоји право треће стране да покрене пријаву о сукобу интереса, као и обавеза органа за провођење закона да по основу такве пријаве предузму одговарајуће радње, односно покрену поступак.

Закон је изузетно благонаклон према званицницима и када су у питању санкције. Умјесто да се пооштри казнена политика по питању сукоба интереса у циљу генералне превенције, Закон предвиђа само новчане санкције за починиоце.

Ослањање искључиво на новчане казне, посматрано у сразмјери са могућностима које приједлог Закона даје званичницима за стицање огромне личне добити, представља тек симболично задовољење правде, тачније, о начелу правичности се готово уопште не може говорити - стоји у данашњем саопштењу ТИ БиХ.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog