Politika
Додик: Судбина БиХ је у рукама домаћих политичара
БАЊА ЛУКА - Предсједник Владе Републике Српске Милорад Додик изјавио је да судбина БиХ зависи искључиво од домаћих политичара који треба да наставе преговоре, без присуства странаца.
Додик, који је и лидер СНСД, рекао је да бошњачки политичари наивно вјерују да ће неко уредити ствари како њима одговара и да не слушају шта поручују амерички званичници, који истичу да је неопходно да одлуке доносе домаћи лидери.
Наводећи да је за петак, 30. октобар, у Бањој Луци заказао састанак лидера домаћих политичких партија, те да постоје најаве да се политичари из Федерације БиХ неће одазвати, Додик је рекао да је спреман да учествује и на састанку у Сарајеву већ у понедјељак, уколико га сазову функционери бошњачких странака, али без присуства странаца.
Они морају да знају да на састанцима за које очекују да ће иницирати странци, ми више нећемо да учествујемо, рекао је Додик.
Додик сматра да се у БиХ упорно понавља сценарио у којем се ситуација драматизује уочи сједнице Савјета за провођење мира /ПИК/, те да се не говори о позитивним стварима, наводећи као успјешан примјер испуњавање захтјева за либерализацију визног режима.
Говорећи о државној имовини, Додик је рекао да ће, уколико то питање не буде ријешено у наредних неколико седмица, РС донијети закон и деблокирати имовину која непотребно стоји већ четири године.
"Донесен је закон о забрани располагања имовином у РС. По старој процедури ОХР-а, ми тај закон треба да усвојимо и да га одмах промијенимо, што можемо да урадимо на једној сједници скупштине, што ћемо, највјероватније, и учинити. Ми немамо потребе да трпимо огромну економску штету због тога и да не можемо да развијамо своје институције и многе индустријске зоне зато што је то неко забранио", појаснио је Додик.
Он сматра да је рјешење у вези са "Електропреносом БиХ" да се одржи сједница Скупштине тог предузећа, да се одбију мјере које је високи представник наметнуо и да се постигне договор о даљем дјеловању.
"Ми нисмо против тога да `Електропренос` настави функцију, али то мора да буде прилагођено нашим интересима", поручио је Додик и истакао да ће РС штитити своје интересе, уколико буде неких мјера које ће условити доношење одлука мимо Срба.
Додик је рекао да до краја године неће бити ребаланса буџета, наводећи да је реорганизацијом одређених програма РС лакше прошла удар кризе него земље у окружењу, али да постоји проблем у смањеном обиму трговине, те да се очекује и пад у области пољопривреде због лоше климатске године.
"Нећемо ићи ни у идућој години с већом буџетском потрошњом него што је сада, можда чак нешто и смањимо. Оно што морамо јесте да се усмјеримо на питање привреде", појаснио је Додик.
Он је рекао да је политика РС да се задржи постојећи ниво потрошње, односно да се плате у јавном сектору задрже на садашњем нивоу, али да су планиране и мјере уколико приходи почну да падају.
"Ја нећу оклијевати да смањим администрацију, па чак и евентуално плате у јавном сектору уколико развој економије и буџетски приходи буду такви да се то мора урадити", истакао је Додик.
Додик сматра да ће бити тежак политички тренутак у БиХ уколико не буде испуњен стендбај аранжман са ММФ-ом због Федерације БиХ, истичући да није фер да РС има лоше посљедице због другог ентитета.
"То би био непотребан губитак, не добити тај новац који су у овом тренутку најјефитнија могућа средства. Ми ћемо то схватити као директну штету од Федерације према нама", рекао је Додик.
Додик сматра да је важно наставити изградњу пута према НАТО савезу, чиме ће БиХ добити гаранцију стабилности.
"Морамо се навикнути да сва рјешења морају бити рјешења демократских процедура и да нико овдје не може да рачуна на насиље било које врсте", рекао је Додик
Према његовим ријечима, треба разумјети страхове и анимозитете људи према НАТО-у, јер Срби у БиХ немају разлог да гаје љубав према њима.
"Срби у БиХ вјероватно у будућности не би имали значајне шансе ако дође до насиља, не зато што нису добри борци, или што немају чиме да ратују, већ зато што људи неће да ратују. То је проблем што можда неко хоће у БиХ да ратује, али Срби сигурно неће, јер нису у расположењу и у том трансу као неки други", рекао је Додик.
Говорећи о изградњи мреже аутопутева, Додик је рекао да су интензивни радови на траси Бања Лука - Градишка, наводећи да на тој дионици "постоји проблем додира на Сави с Хрватском", али да је опструкција у вези с тим било више из БиХ, него из Хрватске. Он је изразио наду да би радови на тој траси могли бити завршени на прољеће сљедеће године.
Он је додао да су предузете опсежне активности на плану релације Добој - Бања Лука у вези са имовинско-правним односима, те да би до краја мјесеца требало да стигне изведбени пројекат загребачке фирме ИГХ.
Премијер РС најавио је да би наредних дана у вези са овим пројектом требало да буде одржан састанак са "Штрабаком", али да ће се пронаћи друге алтернативе, уколико они не буду спремни да подрже пројекат.
Додик је најавио да је у плану јачи облик гасификације у РС, те да је о томе недавно разговарао са руским предсједником Дмитријем Медведевим.
Према његовим ријечима, несметано се одвијају радови комплекса Чемерно гдје је Влада раније издвојила више од 70 милиона КМ, гдје се већ пробија тунел, а почела је градња вијадукта који су динамички били предвиђени да ће бити завршени прије рока.
"Све општине у Херцеговини су нам рекле да је за њих најважнији пројекат Чемерно. У Требињу ће бити интензивирана изградња аеродрома без обзира шта ко о томе мислио, јер сматрам да РС треба да има више од једног аеродрома", рекао је Додик