Politika
Јесу ли Срби и Хрвати бх дијаспора?
БАЊА ЛУКА - Публикација "Ко је ко у бх дијаспори - доктори наука и научно-истраживачки радници", коју је издало Министарство за људска права и избјеглице БиХ, садржи имена и биографије 150 научних радника међу којима свега 25 Срба и Хрвата који су напустили БиХ.
Секретар Министарства Драгомир Ковач рекао је да о том пројекту не зна ништа ни он ни замјеник министра Сафета Халилиовића Славко Марин.
"За издавање те публикације није била предвиђена буџетска ставка, а не постоји ни закон о дијаспори да би се тачно знало шта је то дијаспора. Министар Халиловић и његов сарадник Рузмира Тихић из Одсјека за исељеништво овим су показали да признају само једну дијаспору, бошњачку, и да сматрају да је ова земља њихов ексклузивитет", каже Ковач.
У публикацији није било мјеста за некадашњег ректора Сарајевског универзитета Ненада Кецмановића, проф. др Бранислава Сладојевића из Зенице, који данас живи и ради у Београду, универзитетског професора у Сарајеву Дубравку Кецмановић која је данас професор и проректор на Вестерн универзитету у Сиднеју.
Није било мјеста ни за математичара Мака Трифковића који је докторирао на Харварду, редовни је асистент на овом угледном свјетском универзитету и гостујући професор на још седам америчких факултета, као ни за доктора наука Илију Матерића који данас живи у Греноблу и личност је од стратешког државног интереса за Француску као један од најистакнутијих стручњака фирме "СТ Микроелектроникс" која спада међу најпознатије свјетске произвођаче чипова.
Из Халиловићевог кабинета речено је да је за ову публикацију Министарство прикупљало податке путем Министарства спољних послова БиХ, дипломатско-конзуларних представништва БиХ и непосредних контаката приликом одржавања манифестације Дани бх дијаспоре.