Politika

Референдум у БиХ - Реалност!

ВАШИНГТОН - Професор политичких наука на Националном универзитету за одбрану и стручњак за Балкан Стивен Мајер рекао је да би лидери етничких група у БиХ требало да организују референдуме, а затим да сами међусобно преговарају о структури земље без уплитања међународне заједнице.


"Према мом мишљењу то је реалност", рекао је Мајер у интервјуу за "Глас Америке".

Ако дозволите народима у БиХ да одрже слободне референдуме о својој будућности, каже Мајер, онда бисте највероватније имали двије опције - или би та земља опстала онаква каква јесте или би се дезинтегрисала, као што је био случај са Црном Гором у односу на заједничку државу са Србијом, а касније, и са Косовом.

Подсјетивши да преговори у Бутмиру нису резултирали споразумом о будућности БиХ и њеној унутрашњој структури, Мајер је рекао да Запад заговара идеју да БиХ остане јединствена, упркос другачијим политичким аспирацијама Срба и Хрвата у БиХ.

Према његовом мишљењу, приступ Европске уније и САД је врло традиционалан и сличан ранијим мјерама предузиманим посљедњих 15 година.

Прије свега, каже Мајер, треба имати на уму да Европска унија и САД имају супротна гледишта о питањима као што су државна својина и улога високог представника.

"Европа, на примјер, стварно жели да приведе крају питање међународног представника, док САД инсистирају на продужетку његовог мандата до краја 2010. године, а можда и даље", рекао је Мајер.

Kоментаришући недавну посјету руског предсједника Дмитрија Медведева Београду, Мајер је рекао да је она симобличан знак ширења руског утицаја на Балкану, који има двије главне компоненте - економску и политичку.

"Супротно Јељциновом периоду, Русија се данас поново третира са уважавањем и као једна од водећих свјетских сила. Балканске земље то уочавају и поред веза и интререса са западом, увиђају да могу да имају корисне и профитабилне везе са Русијом - трговинске, политичке, па и војне. Један од примјера који то илуструје је гасовод `Јужни ток`, који ће пролазити кроз балкански регион, укључујући Србију, од чега ће та земља имати велике користи", оцијенио је Мајер.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog