Politika
Шпирић сматра да БиХ недостаје унутрашњи дијалог
БАЊА ЛУКА - Предсједавајући Савјета министара БиХ Никола Шпирић оцијенио је да је међународна заједница својим начином рада дала допринос и учинак да је БиХ подијељена земља, те да је једино рјешење њено дејтонско уређење које уз ситне корекције може обезбиједити прогрес.
Шпирић је навео да се и прије састанака на Бутмиру знало да разговори неће успјети због дијаметрално супротних ставова у БиХ, а да су завршени тако што су "сви актери изашли и рекли - добро је, пропало је".
"Друга ствар у томе је када су СНСД и његов предсједник Милорад Додик јавно истакли да одбијају пакет. По мом виђењу, то би требало да изазове неко жаљење у Сарајеву, да људи кажу - чекајте било би добро да разговарамо, а оно умало да у Сарајеву због тога није почело весеље", рекао је Шпирић гостујући вечерас у програму Радио-телевизије Републике Српске.
Он сматра да 15 година послије Дејтона у БиХ траје једносмјеран дијалог, односно да он постоји између битних политичара и међународних представника, али да нема унутрашњег разговора, оцијенивши да људи нису спремни да траже рјешење већ кривца.
Предсједавајући Савјета министара БиХ каже да стајање на једној тачки дефинитивно није добро и шаље лошу поруку, али додаје да се и у томе може постићи прогрес, односно да је потребно промовисати оне ствари за које постоји исто виђење, јер би тада и разлике биле све мање.
"У БиХ се дефинитвно промовише само оно у чему смо међусобно супростављени и то до непомирљивости, а не изградња сношљивог амбијента у којем ћемо сви успјети, а то није добро", оцијенио је Шпирић.
Он је додао да се прича о уставној реформи мора брзо завршити, иако су у њу ушло са ставовима Срба да треба да сачувају дејтонско уређење и РС, што је легитимно право, Хрвата за праведнију подјелу БиХ и Бошњака да треба изградити унитарну државу.
"Не постоји неки минимални садржилац који може помирити та три мишљења", констатовао је Шпирић, напоменувши да је једино рјешење да се разговара и да се каже шта, прије свега, обезбјеђује либерализацију визног режима.
Шпирић је рекао да је визна либерализација проглашена за питање од виталног интереса за сваког ко живи у БиХ, наводећи да је Савјет министара успио да реализује мапу пута и да је све што је урађено у том процесу требало промовисати.