Društvo
Хашка хроника: Статусна за Толимира у четвртак
ХАГ - У Хашком трибуналу ће у четвртак, 22. октобра бити одржана статусна конференција у предмету против Здравка Толимира, бившег помоћника команданта Војске Републике Српске, Ратка Младића, за обавјештајне послове и безбједност.
Оптужница терети Толимира за "геноцид и друге злочине у Сребреници и Жепи 1995. године".
Сутра ће бити настављен и главни претрес у предмету против бивших полицијских званичника РС Миће Станишића и Стојана Жупљанина, оптужених за "злочине над несрпским становништвом од априла до краја децембра 1992. године".
У Хашком трибуналу у уторак, 20. октобра биће одржана административна расправа у предмету против предсједника Српске радикалне странке Војислава Шешеља.
Шешељ се посљедњи пут у судници појавио 10. септембра, када је расправљано о захтјеву тужилаштва да му буде наметнут бранилац.
Суђење Шешељу је прекинуто у фебруару, на захтјев оптужбе која је тврдила да је због пријетњи свједоцима угрожен интегритет поступка.
Шешељу је, у међувремену, суђено за непоштивање суда, а 24. јула је осуђен на 15 мјесеци затвора.
Истовремено је било наложено да се Шешељева књига, у којој је објављен идентитет свједока, уклони са његове интернет странице.
Шешељ је уложио жалбу на пресуду, а поводом налога о укљањању књиге, рекао је да није обавезан да то учини, јер пресуда није правоснажна.
Лидер Српске радикалне странке у притвору Трибунала налази се од добровољне предаје 23. фебруара 2003. године. Суђење је почело у новембру 2006. да би убрзо било прекинуто, јер је Шешељ, послије одлуке о наметању браниоца, штрајковао глађу.
Суђење је поново почело у новембру 2007. године, а процес је прекинут у фебруару, непосредно пред окончање доказног поступка оптужбе.
Према наводима оптужнице, Шешељ се терети за "злочине над несрпским становништвом у БиХ, Хрватској и Војводини од 1991. до 1993. године".
Због празника Уједињених нација, у Трибуналу је у петак слободан дан.