Društvo

Oбједињавање веб портала из области здравства

БАЊА ЛУКА - Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ранко Шкрбић изјавио је да се примјеном пројекта "Побољшање управе и међуетничке сарадње у БиХ кроз е-здравство" покушавају објединити бројни портали у овој области ради јачања свијести јавности путем употребе електронских медија.


Шкрбић је рекао да данашња Прва конференција о електронском образовању у континураној медицинској едукацији /КМЕ/ у БиХ у Бањој Луци, која се одржава у оквиру пројекта "Побољшање управе и међуетничке сарадње у БиХ кроз е-здравство", треба дати одговоре на питања како организовати професионалну медицинску едукацију.

Шкрбић је захвалио норвешким донаторима, који су омогућили провођење овог важног пројекта и изразио очекивање да ће у БиХ бити примијењена сва знања и искуства која су кориштена у Норвешкој.

"Циљ овог пројекта је да покушамо објединити бројне портале који се већ налазе у здравству како би омогућили директнију комуникацију свих заинтересованих за информације у здравству", рекао је новинарима Шкрбић.

Помоћник министра за међународну сарадњу и координацију развоја стратегија у Министарству здравства Федерације БиХ Горан Черкез каже да је ово један у низу пројеката који се проводи ради подизања знања свих здравствених радника, као и становништва.

"Овакви пројекти сигурно имају будућност поготово када говоримо о електронском учењу, јер у сфери глобализације и нових технологија преставља значајан помак и смањење губљења времена људи који би негдје одлазили на едукације", оцијенио је Черкез.

Он је истакао је да је за квалитетно здравље људи потребно добро здравство, а за које је, да би било добро, потребна едукација.

Координатор пројекта "Побољшање управе и међуетничке сарадње у БиХ кроз е-здравство" Јакоб Берсланд, иначе норвешки кардиохирург, рекао је да овај пројекат омогућава значајан допринос здравственом систему јачањем улоге пацијената и медицинског кадра, који су основне компоненте здравствене стратегије ЕУ.

Берсланд је навео да ће пројекат допринијети процесу интеграције, како на регионалном тако и на нивоу интеграције БиХ у ЕУ.

Главни консултант за портал е-здравства Далибор Дрљача је истакао да пројекат има два циља - успостављање портала на материњем језику који би пацијентима и стручном медицинском особљу дао основне информације и едукативни материјал, те омогућавање даљег напредовања и просперитета медицинском особљу путем пружања услуга електронског образовања у континуираној медицинској едукацији.

Према Дрљачиним ријечима, вриједност прве фазе пројекта процијењена је на 600.000 евра.

Министарство спољних послова Норвешке покренуло је у јануару пројекат увођења здравствених веб портала за РС и ФБиХ. Пројекат је покренут у сарадњи са Националном болницом "Риксхоспиталет", пројектним координатором и Министарством здравља и социјалне заштите РС и Министарством здравства ФБиХ и локалним партнерима.

За имплементациону агенцију изабран је Егзит центар из Бање Луке.

Пројекат "Побољшање управе и међуетничке сарадње у БиХ кроз е-здравство" финансира Министарство иностраних послова Норвешке, а провођење пројекта траје 24 мјесеца, почевши од 1. јануара ове године.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog