Politika

Кад оде ОХР, иду и међународне трупе

БЕЧ - Високи представник у БиХ Валентин Инцко рекао је да се ради на томе да се ОХР преиначи у канцеларију специјалног изасланика ЕУ, и са тим и на повлачењу међународних трупа, што би, како је оцијенио, било добро да услиједи тек три до шест мјесеци након затварања ОХР.


Инцко је рекао да је, према оцјени експерата, безбједносна ситуација у БиХ већ више година веома стабилна и да не постоји опасност од нових оружаних сукоба.

Одговарајући на констатацију аустријског дневника ''Пресе'' да је дискусија о повлачењу трупа првенствено ''код Бошњака пробудила старе страхове, те да се многи чак прибојавају новог рата'', Инцко је рекао да ''ријеч рат треба по сваку цијену избјећи''.

"Међутим, наравно да присуство ЕУФОР обично становништво жели као гаранцију мира, али, такође, и због боље политичке климе. Зна се да би, уколико дође до било каквог проблема, ЕУФОР могао да дјелује'', указао је Инцко и додао да, у поређењу са 1996. годином, данас стање изгледа много боље, наводећи да су тада било де факто три војске и нико није могао да замисли да ће једном бити заједничко Министарство одбране.

Инцко је нагласио да се политичка криза посљедњих недјеља заоштрила, те да су зато преговори о новом Уставу тако важни.

Говорећи о критикама ЕУ да БиХ не успијева да донесе нови устав, Инцко је истакао да је вријеме за даље кораке и да је циљ да се БиХ покрене од Дејтона у правцу Брисела, а дејтонска логика замијени ЕУ логиком.

"Дејтон је прије свега окончао рат и патњу људи. Међутим, то је било прије 14 година. Сада је вријеме за даље кораке. Надам се да је то јасно и политичарима у БиХ", истакао је Инцко.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog