Politika

Европска комисиија о БиХ

САРАЈЕВО - БиХ мора хитно да убрза провођење кључних реформи, а европска будућност земље захтијева заједничку визију њеног вођства о цјелокупном правцу којим земља иде, политичку вољу за испуњавање свих захтјева за европску интеграцију и испуњавање услова за затварање ОХР - наводи се у годишњој стратегији о проширењу ЕУ коју је данас усвојила Европска комисија.


У овом документу се истиче да ће Европска комисија размотрити приједлоге за укидање визног режима за грађане БиХ и Албаније до средине 2010. године, уколико ове земље испуне постављене услове.

Како је саопштено из Делегације Европске комисије у БуХ, у годишњој стратегији се наводи да је Србија провођењем одредби Привременог споразума са ЕУ и кључних реформи показала опредијељеност за приближавање ЕУ.

"У свјетлу одрживе сарадње са Међународним кривичним судом за бившу Југославију, Европска комисија сматра да ЕУ треба сада имплементирати Привремени споразум. Србија мора показати конструктивнији приступ питањима који се тичу Косова" - истиче се у стратегији и додаје да је на Косову стабилност одржана али је и даље крхка.

Појашњава се да се Косово суочава са великим изазовима, укључујући обезбјеђење владавине права, борбу против корупције и организованог криминала, јачање управних капацитета и заштита српске и других мањина.

Црна Гора је предала апликацију за чланство у ЕУ у децембру 2008. године и Европска комисија тренутно припрема Мишљење на захтјев Савјета.

Одржавање парламентарних избора је задовољило већину међународних стандарда, а преостали изазови су јачање административних капацитета и консолидовање владавине права.

Хрватска је остварила добар напредак у испуњавању услова из приступних преговора и они су сада званично настављени, након политичког споразума између Словеније и Хрватске око граничних питања.

Хрватска треба наставити да се залаже у провођењу реформи, посебно у области правосуђа и јавне управе, борбе против организованог криминала и поштивања права мањина.

Уколико Хрватска испуни све преостале услове на вријеме, преговори о приступању би могли да буду завршени сљедеће године.

Македонија је остварила значајан напредак и значајно је ријешила кључне приоритете приступног партнерства.

Европска комисија сматра да ова земља довољно испуњава политичке критерије које је одредило Европско вијеће у Копенхагену 1993. године и Процес стабилизације и придруживања и због тога је одлучила да препоручи отварање приступних преговора.

Албанија је у априлу предала апликацију за чланство у ЕУ. Европска комисија је спремна за израду свог Мишљења оног тренутка када Савјет то од ње затражи.

Одржавање парламентарних избора је задовољило већину међународних стандарда. Преостали изазови су јачање владавине права и правилно функционисање државних институција.

У саопштењу је истакнут напредак који су Западни Балкан и Турска остварили у процесу европских интеграција током тешке године глобалне економске кризе, те се наводе главни изазови с којима ће се суочити у наредним мјесецима и годинама.

Безвизно путовање за грађане Македоније, Црне Горе и Србије почетком 2010. године донијеће опипљиве користи за грађане.

Процес проширења ЕУ се одвија тренутно упркос дубокој и распрострањеној рецесији, која је утицала и на ЕУ и на земље из процеса проширења.

Билатерални спорови не би требали задржавати процес приступања. Њих требају ријешити стране које се налазе у спору.

Представљајући пакет проширења, комесар за проширење Олли Рехн изјавио је да је стратегија која је данас представљена демонстрација опредјељења за европску будућност Западног Балкана и Турске.

"У овим тешким временима економске кризе, апликације за чланство Албаније и Црне Горе истичу наставак наше моћи привлачења Уније и наше улоге у промовисању стабилности, безбједности и просперитета. Апликација Исланда је додала нову димензију на нашу агенду проширења" - истакао је Рен.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog