Politika

Додик: Неприхватљиви приједлози званичника ЕУ и САД

БАЊА ЛУКА - Предсједник СНСД Милорад Додик изјавио je да нису прихватљиви приједлози званичника САД и ЕУ изнесени на данашњем састанку са челницима ове странке, којима је понуђено да се одузме законодавна улога Дома народа бх.парламента, поручивши да БиХ не може имати ни владу ни премијера.


"Све што је понуђено значило би да губи Република Српска. Дејтонски споразум је основа и неће бити ништа промијењено што није логично и у складу са интересима РС", рекао је Додик новинарима, након трочасовног састанка у Бањалуци са тимовина САД и ЕУ, чија тема је била наставак бутмирских разговора.

СНСД је, подсјетио је Додик, јасно рекао да БиХ не може да има своју владу и свог премијера и да је то завршено опет неправним актима бившег високог представника Мирослава Лајчака, који је прогласио и редефинисао начин одлучивања у Савјету министара, те да је то нешто што више не може да буде промијењено.

Представници САД и ЕУ тражили су да се редефинише улога Дома народа који би, према том приједлогу, изгубио законодавну надлежност, што за СНСД није прихватљуво.

"Дом народа би био мјесто гдје би се могао подићи витални национални интерес, а касније би то ишло на усаглашавање домова или евентуално на Уставни суд. У вези Уставног суда имамо катастрофална искуства, јер смо увијек прегласани и то су ствари у вези којих се нисмо сложили", рекао је Додик.

Говорећи о реформи Устава, Додик је казао да је суштина приједлога да се Устав усагласи са Европском конвенцијом о људским правима и нагласио да се, према Конвенцији, у политичким процесима и кандидовањима не може да прави дискриминација, напоменувши да се тај принцип поштује.

"У оквиру тог принципа можемо да се крећемо кроз неке одређене ствари", рекао је Додик, додавши да се тражи усаглашавање са "истом оном Европом која је кршила људска права кроз разне неправне одлуке високог представника у периоду од 10 до 15 година, које ниједном није осудила".

Говорећи о редизајну Предсједништва БиХ, Додик је рекао да је прихватљиво да постоји предсједник и два потпредсједника, да се задржи досадашња ротација сваких осам мјесеци, а уколико се договори другачије, да се то може ријешити у неком будућем времену кроз закон о предсједништву БиХ.

"За нас је прихватљиво да постоји предсједник Предсједништва БиХ, да он има неке протоколарне обавезе, да се не мора правити циркус од три, већ да имамо једног и на тај начин то може да функционише", рекао је Додик.

Он каже да су званичници САД и ЕУ афирмисали став да су они ти који желе да помогну, али да ће "одлуке бити наше".

Додик је рекао да је предложио да се у Устав угради право ентитета на референдум о свом статусу, додавши да мора бити јасно да легализација тог права подразумијева и сагласност других.

Он је оцијенио да је основни проблем с ким се разговара о Уставу, који је највиши конситутивни и политички акт сваке земље, додавши да и даље СНСД остаје при томе да није заинтересовани за уставне промјене и да нема никакав приједлог.

"Овдје се полази од погрешних премиса, игнорише се Дејтонски мировни споразум на основу ког је настала БиХ и према коме је прописано како се може мијењати њен Устав. Потписнице Анекса 4, а то су РС, ФБиХ и нека виртуелна БиХ, која не знам кога је тада представљала, су три потписнице и једино су релевантне да међусобно споразумом могу доћи до одређених уставних промјена", сматра Додик.

Он је казао да је разговарано о имовини и да се приједлог којег је данас чуо ни разликује много од ранијег.

"Недостатак свега у овом разговору, који је трајао скоро три часа, јесте да нисмо добили ниједан конзистентан приједлог, ниједан писани акт о којем смо могли да се изјашњавамо или било шта да кажемо - ни о имовини, ни о било чему другом, а поготово не о намјераваној причи о наводнојо реформи Устава", рекао је Додик.

Он је поручио да, уколико се било шта усагласи, мора да прође кроз парламент РС.

Додик је истакао да ентитетско гласање није било на дневном реду, додавши да је јасно речено да то не може да буде тачка дневног реда и да се то поштује.

Према његовим ријечима, писани приједлози ће наводно бити предочени 20. октобра.

Лидер СНСД је потврдио да нема притиска и да не прихвата атмосферу притиска, те да је неприхватљиво да високи представник Валентин Инцко пријети, у моменту када се воде разговори, како ће он "касније нешто одлучивати".

"Ту причу може објесити `мачку о реп`", рекао је Додик.

Он је поручио да се овдје не ради о "одбрани црвене линије" и да је нема, већ да постоје дејтонске обавезе и права РС која су јасна и неће бити ничим угрожена.

Састанку су, осим Додика, присуствовали потпредсједник СНСД Игор Радојичић, министар правде Џерард Селман у вези питања о имовини, а у име САД Стјуарт Џонс и ЕУ Золтан Мартинус.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog