Politika
Koмшић и Алкалај лобирају по САД о трошку грађана
САРАЈЕВО - Предсједавајући Предсједништва БиХ Жељко Комшић и министар иностраних послова БиХ Свен Алкалај у пратњи својих савјетника боравиће више од 10 дана у САД о трошку грађана, како би лобирали за нестално чланство БиХ у Савјету безбједности УН.
У Предсједништву БиХ потврђено је овом листу да ова Комшићева посјета није планирана, нити је договорена на некој од претходних сједница.
Из Комшићевог кабинета је најављено да је циљ путовања наставак лобирања за пријем БиХ у нестално чланство Савјета безбједности, о чему би Генерална скупштина УН требало да се изјашњава ове седмице.
Комшић и Алкалај вратили су се из Њујорка прије десетак дана, гдје су присуствовали засиједању Генералне скупштине УН, а, према медијским информацијама, троје савјетника остало је у САД очекујући гласање.
Из Комшићевог кабинета лист није добио одговоре да ли је касно за лобирање уочи гласања у УН, гдје је БиХ једини кандидат за несталну чланицу из своје регије.
Иво Миро Јовић, бивши члан Предсједништва БиХ и делегат у Дому народа парламента БиХ, рекао је да је лобирање за нестално чланство у Савјету безбједности УН започело још 2005. године.
"Ово путовање имало би смисла само уколико шеф државе жели да присуствује када се буде гласало о пријему у нестално чланство. Недавно је била сједница Генералне скупштине, па је било прилика да се на маргинама разговара о подршци БиХ за нестално чланство. Знам да ћу бити погрешно схваћен и политички и као бивши члан Предсједништва због овог критиковања, али овдје нема ни економске ни политичке оправданости за поновно путовање чак двије делегације", рекао је Јовић.
Алкалај борави у САД од 10. до 21. октобра, док у плану има и пут у Јапан, а Комшић ће са супругом и кћерком боравити у САД од 11. до 23. октобра. Осим боравка у Вашингтону, гдје су најављени сусрети са конгресменима и сенаторима, Комшић планира да посјети и удружења дијаспоре БиХ.
Предсједништво БиХ одобрило је платформу за дјеловање БиХ у оквиру Савјета безбједности УН, а МИП треба да је реализује, због чега је основан и координациони тим који је требало да води кампању.
Мисија БиХ кадровски је ојачана дипломатама које је Алкалај ангажовао по уговору о дјелу, а мјеста нису попуњена у складу са систематизацијом.