Politika

Taдић и Шоља рјешавају српско-мађарске неспоразуме

БУДИМПЕШТА - Предсједник Србије Борис Тадић и лидер Мађарске Ласло Шољом заложили су се за рјешавање историјских неспоразума између двије земље и утврђивање чињеница из Другог свјетског рата због чега би требало да буде формирана мјешовита научна комисија.


Тадић је послије разговора са Шољомом у Будимпешти рекао да би задатак те комисије био да утврди чињенице из Другог свјетског рата, истакавши да је за Србе и Мађаре од фундаменталног значаја да се створе услови за помирење два народа, али не са намјером да се забораве злочини, већ да се утврди истина.

Предсједник Србије допутовао је данас у Будимпешту, гдје ће у наредна два дана, разговарати са највишим мађарским званичницима, укључујући премијера Гордона Бајнаија и предсједника парламента Белу Катонома.

Он ће у Будимпешти отворити и састанак Српско-мађарског пословног савјета и разговарати са представницима српске заједнице у Мађарској.

Тадић је пред пут у Мађарску изјавио да свако успоравање уласка Србије у ЕУ угрожава стабилност читавог западног Балкана и изразио наду да ће послије ирског референдума Унија бити у стању да настави процес проширења.

Напоменувши да Србија мора да настави убрзане реформе, привуче нове инвеститоре и убрза привредни развој, Тадић је поновио да је и даље приоритет српске власти европска интеграција Србије и очување њеног територијалног интегритета.

"Србија ће се и убудуће искључиво дипломатским и политичким средствима борити за очување територијалног јединства. Сачекајмо одлуку Међународног суда у Хагу, а када она буде донета, спремни смо да преговарамо с албанским руководиоцима у Приштини о евентуалном компромису", истакао је Тадић.

Он је додао да је, ако Суд донесе одлуку коју очекује званични Београд, једна од опција да ће неке земље повући своје признање независности Косова и изразио наду да ће то учинити и Мађарска.

Тадић је навео да има веома добре односе и са војвођанским политичарима мађарске националности.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog