Politika
Цикотић: Ако не одемо у Авганистан, значи да нећемо у НАТО!
САРАЈЕВО - Министар одбране БиХ Селмо Цикотић рекао је данас у Сарајеву да је одлазак јединице Оружаних снага БиХ у Авганистан ризичан, али да је неодлазак још ризичнији.
"Нас нико не тјера да идемо у Авганистан, али ако одбијемо тада практично кажемо да нећемо у НАТО, што је поприлично ризична политичка стратегија за БиХ и регион", истакао је Цикотић на конференције за новинаре, одржаној поводом Другог војнополитичког семинара о процесу доношења одлука за упућивање припадника Оружаних снага БиХ у операције подршке миру у свијету.
Према његовим ријечима, одлазак војника из БиХ у Авганистан је операција која кошта, али неодлазак у Авганистан и неулазак у НАТО коштају далеко више.
"Направљена је свеобухватна анализа у смислу цијене и добити, на основу чега се просудило да је веома препоручљиво предложити слање јединице БиХ у Авганистан", нагласио је Цикотић и додао да БиХ тренутно у Авганистану има два официра у Хелманду са данским контингентом и осам са њемачким контингентом у Масари Шерифу на сјеверу.
Наглашавајући да је интерес БиХ за слање јединице у Авганистан вишеструк, он је навео да држава, да би постала чланица НАТО-а, мора показати да је способна да на нивоу партнера дијели ризике и тешкоће операција подршке миру, али и других механизама колективне безбједности, што је суштина НАТО савеза.
Према његовим ријечима, жели се и додатно постићи квалитет јединица и Оружаних снага БиХ у цјелини, а то се на најбољи начин може урадити тамо гдје је у извршењу мисија навјећи ниво изазова, тешкоћа и ризика.
"Кроз тај процес подизања квалитета и унутрашње организације у БиХ и присуства у свијету ми испуњавамо кључне претпоставке за пуноправно у чланство у НАТО, што значи читав низ позитивних ефеката од стабилности у БиХ, атрактивнијег тржишта и простора за стране инвестиције, бољих претпоставки за развој економије, подизања квалитета живота", појаснио је Цикотић.
Он је навео да БиХ, у односу на садашње мисије, има организацију људи, опреме, процедура које на нивоу пуноправних чланица НАТО гарантују извршење мисија, што је показано на врло сложеним задацима у Ираку.
Наглашавајући да је одбрамбена сфера она гдје се промјене дешавају најбрже, Цикотић је рекао да је модернизација оружаних снага нешто што се намјерава и мора радити да би се држао тај корак.
"Ми то сада радимо модернизацијом свијести наших људи и процедура, те минималним набавкама у сфери комуникацијске и информатичке технологије, којима одржавамо интероперабилност. Очекујемо да ћемо у перспективи моћи да модернизујемо и наше системе наоружања, који у овом тренутку нису на нивоу ни прве ни друге генерације у свијету актуелних система. Они су још употребљиви и поуздани, али ће у будућности бити потребна модернизација у тој сфери", истакао је Цикотић.