Politika

Бутмир - спашавање промашене политике у БиХ

Професор вашингтонског Универзитета за националну одбрану Стивен Мејер изјавио је да су састанци попут овог у Бутмиру, и оног који је заказан за 20. октобар, очајнички покушаји неколицине међународних политичара да спасу промашену политику у БиХ.


Мејер сматра да они покушавају да се држе политике која је дизајнирана да створи одрживу босанску државу тамо гдје елементи такве државе не постоје.

''То је уистину покушај западних лидера да спасу образ. Било би много мудрије да признају реалност и прекину покушаје да намећу трима етничким заједницама политички аранжман који никада није функционисао и никада неће", истакао је Мејер.

Он мисли да је питање ОХР-а широм отворено, али не сматра да је Вашингтон у овом тренутку донио одлуку.

"Уколико етничке заједнице не остваре напредак какав Запад очекује, сматрам да је веома могуће да ће САД наставити да пружају подршку ОХР-у. Неколико европских земаља залагаће се за затварање ОХР-а, али оне ће пристати да он остане отворен ако то желе САД", истакао је Мејер.

Уколико постоји одлука о томе да ОХР остане отворен, Мејер сматра да би то би могло да доведе до потеза Републике Српске (РС), а можда и Хрвата да игноришу и противе се било каквим покушајима ОХР-а да наметне своју власт, посебно бонска овлаштења.

Мејер сматра да је веома вјероватно да ће ''спољне силе'' наставити да врше притисак на лидере у БиХ да промијене Устав у том правцу да Сарајево добије већа овлаштења и власт, али да ће то донијети повратну реакцију и неће успјети.

"Вријеме у коме Запад врши притисак на лидере у БиХ је окончано'', истакао је Мејер и нагласио да ће се, када се подвуче црта, премијер РС Милорад Додик успротивити уставним промјенама које поткопавају независност и слободу РС.

Професор вашингтонског Универзитета за националну одбрану сматра да ентитетско гласање може постати (нови) услов, али да је мало вјероватно да би то било успјешно, наводећи да ни ''пет плус два'' услови и циљеви нису испуњени, па нема разлога да се закључи да би и неки додатни услови били испуњени.

''Састанак у Бутмиру је представа. То није састанак који ће резултирати озбиљним промјенама. Ситуација је отишла предалеко да би се то догодило. (Министар иностраних послова Шведске Карл) Билт и (замјеник америчког државног секретара Џејмс) Стајнберг могу да желе другачији исход, али они знају (надам се) да се то неће десити'', истакао је Мејер.

Одговарајући на питање да ли Бошњаци могу, уколико не буду задовољни евентуалним будућим приједлогом за рјешавање постојећих питања, спријечити његово спровођење без помоћи Запада, Мејер је рекао да они могу да се противе предложеним рјешењима, али вјероватно не могу да блокирају примјену било каквог рјешења, јер немају овлаштења нити моћ да то ураде.

''Данас у БиХ могуће је да се рјешења заобиђу тако што их игноришете'', изјавио је професор вашингтонског Универзитета за националну одбрану Стивен Мејер.

У војној бази у Бутмиру данас су одржани разговори политичара из БиХ и званичника САД и ЕУ. Том приликом нису донесени закључци, а наставак разговора најављен је за 20. октобар.

Иако је било најављивано да ће представници САД и ЕУ донијети "пакет" за убразавање пута БиХ у ЕУ и Нато, учесницима састанка није предочен никакав документ

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog