Svijet
Азербејџан се противи споразуму Турска - Јерменија
БАКУ - Азербејџан је осудио Турску због споразума којим се нормализују односи са Јерменијом, упозоривши да ће отварање јерменско-турске границе изазвати нестабилност на јужном Кавказу.
"Нормализација односа између Турске и Јерменије прије повлачења јерменских снага из окупиране азербејџанске територије је у директној супротности са интересима Азербејџана", саопштено је из Министарства иностраних послова у Бакуу.
Основно неслагање је око региона Нагорно-Карабах, у којем живи Јерменско становништво, а који је по совјетским границама припадао Азарбејџану и на слици се види као издвојени комад територије, без копнене везе са остатком државе. Стога се у саопштењу се наводи да тај споразум квари братске односе Азербејџана и Турске, који имају дубоке историјске коријене.
"Азербејџан вјерује да једнострано отварање турско-јерменске границе доводи у питање мир и стабиност у региону", истиче се у саопштењу.
Министри иностраних послова Јерменије и Турске, Едуард Набалдијан и Ахмет Давутоглу потписали су јуче у Цириху протоколе о успостављању дипломатских односа двије земље и поновном отварању граница.
Преговорима турског и јерменског шефа дипломатије посредовала је америчка државна секретарка Хилари Клинтон која је учествовала у изради текста споразума који је после 20 година покренуо дипломатске односе двије државе.
Церемонији у Цириху, поред представника Швајцарске која је посредовала у преговорима Анкаре и Јеревана и америчке државне секретарке, присуствовали су и шефови дипломатије, Русије и Француске, Сергеј Лавров и Бернар Кушнер.
Тензијама у односима Турске и Јерменије посебно је допринијело питање масовне депортације и смрти више од милион Јермена између 1915. и 1917. године у тадашњем Отоманском царству што Јереван сматра геноцидом.