Politika
Послије одлуке Међународног суда, сјести и преговарати о Косову
БЕОГРАД - Предсједник Србије Борис Тадић изјавио је да ће послије одлуке Међународног суда правде Србија тражити да се сједне за преговарачки сто на коме жели да види шта је то на шта Србија има право на Косову, на шта имају право Албанци и како се може пронаћи једно општеприхватљиво, компромисно рјешење.
"Касније ћемо повући серију других потеза, али, рјешавајући косовски чвор, ниједног тренутка нећемо одустати ни од политике мира ни од интегритета Србије", нагласио је Тадић.
Тадић је додао: "Наша стратегија је да приступ Србије рјешењу проблема Косова постане универзални принцип".
Он је изјавио да је Србија покретањем те теме пред Међународним судом правде, и извршеним заокретом, интернационализовала ту тему и понудила рјешења и многим другим који се суочавају са сличним искушењем.
Када је ријеч о статуту Војводине, Тадић је рекао да је то питање унутрашњег уређења Србије које одређени политичари у земљи, а и неки из свијета, желе да интернационализују.
"Не прихватам интернационализацију статута Војводине, односно довођење у питање правне процедуре која је дефинисана Уставом Србије. Увек морамо да водимо рачуна и о правном поретку у којем живимо и о томе да не смемо угрозити стабилност наше земље", упозорио је Тадић.
Због тога, рекао је он, сматрам штетним и некорисним она екстремна становишта која заговарају да Србија буде унитарна држава, баш као што се противим и онима који би хтјели да фрагментизују Србију правећи мозаик феуда - парадржавица на њеном не тако великом простору.
Предсједник Србије нагласио је да ће хашки оптуженик Ратко Младић бити ухапшен ако је на тлу Србије.
"Нажалост, не може све да се учини у правом тренутку, а било је оних који су радили на томе да се никада не деси хапшење ни Младића ни Караџића. Тиме ћемо се позабавити по окончању сарадње са Хашким трибуналом, сада чинимо баш све да до успешног завршетка сарадње што пре дође", истакао је Тадић.
На питање да ли постоји опасност да се борба против екстремиста и криминалаца претвори у обрачун са политичким противницима, Тадић је рекао да је свјестан да у друштву као што је наше, које нема дугу политичку традицију, демократију, увијек пријети опасност да се једна борба за успостављање реда и правде претвори у унутрашњу политичку борбу.
"То мора да се избегне на сваки начин управо у име очувања демократије. Истовремено, сасвим је јасно да постоје политичке организације које евидентно охрабрују функционисање екстремних група и насилништво пропагирају као својеврсну идеологију, макар кроз свој политички језик", рекао је Тадић.
Палећи свијећу на Тргу Републике жртви Брису Татону, Тадић је рекао да се насилништво као идеологија консеквентно завршава у фашизму.
"Ако тога нисмо свесни, једнога дана ће нам се фашизам појавити у друштву као доминантна политичка идеологија и онда нећемо имати излаз", истакао је Тадић.
Према његовим ријечима, забрана организација које промовишу насиље и имају га као своју основну - услов је без кога се не може.
Али, рекао је Тадић, ако се ствари задрже само на забранама, онда је пројекат борбе против насиља у Србији осуђен на пропаст.
Предсједник Србије је убијеђен да ће ова влада дочекати крај мандата зато што ће свијест о циљевима које има окупити све њене политичке чиниоце, изражавајући наду да ће неке странке из опозиције схватити да су то циљеви од виталног значаја за све грађане ове земље.